fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dyskusja na temat tego, czy motocykl to dobry wynalazek zazwyczaj jest pozbawiona sensu. Po jednej stronie barykady stanie grupa zapaleńców, którzy nie przyjmą żadnych argumentów. Z drugiej strony znajdą się zagorzali przeciwnicy jednośladów.

A co ze stojącymi gdzieś pośrodku? To właśnie na nich czeka najwięcej dobrych wiadomości. Prawda jest taka, że jazda jednośladem po prostu ma wiele pozytywnych aspektów. Od tych najbardziej oczywistych, jak przyjemność z jazdy, poczucie wolności i inne frazesy przywodzące na myśl klimaty kultowego „Easy Rider”, po te bardziej przyziemne. Bo jednoślad to także szereg bardzo wymiernych korzyści.

W końcu to nie przypadek, że w wielu miejscach globu motocykle i skutery są równie powszechne, co samochody. Ci wszyscy ludzie nie mogą się mylić. Wystarczy spojrzeć na ulice miast takich, jak Paryż czy Rzym – łańcuchy zaparkowanych ciasno jednośladów nie mają końca. Również w Polsce widać ogromny postęp – coraz więcej osób przesiada się na motocykl lub skuter, bo to po prostu wygodne.

Dobry na korki

Najbardziej oczywisty argument to „korkoodporność” motocykla. Zakorkowane miasta i przedmieścia pozbawiają wielu z nas cennych godzin każdego dnia. Jednoślad to skuteczny pomysł na bezproblemowe poruszanie się w mieście.

Warto zaznaczyć, że kultura na drodze i stosunek do motocyklistów na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniły – dziś w dużych miastach wielu kierowców samochodów ułatwia motocyklistom poruszanie się. A wygody przemykania zakorkowanymi arteriami nie da się opisać słowami. Najważniejsze jednak, że oszczędzamy czas, którego wielu osobom stale brakuje.

Tanie parkowanie i tankowanie

To samo dotyczy problemów z parkowaniem – motocykl można zostawić praktycznie wszędzie (w granicach rozsądku ) i nie trzeba płacić za postój. Jest to wygodne także w dużych sklepach, galeriach (w niektórych są specjalne strefy parkowania dla motocykli, umieszczone blisko wejść) i korporacyjnych molochach.

Następnie mamy kwestie ekonomiczne. Motocykl zazwyczaj spala mniej niż samochód, co ma konkretne przełożenie na nasz budżet. Dotyczy to szczególnie nowych, małych jednośladów (np. oszczędny skuter Honda PCX), które często schodzą poniżej 3 l/100 km! Łatwo oszacować korzyści w porównaniu z samochodem.

Sposoby na niepogodę

Wiele osób jest uprzedzonych do codziennej jazdy motocyklem ze względu na uciążliwy ubiór lub narażenie na warunki atmosferyczne. To oczywiste, że dachu nad głową nie ma i jak pada, to prosto na motocyklistę. Pomimo tego jest to argument trochę nietrafiony w obecnych czasach. Jakość i komfort oferowane przez producentów odzieży są dziś na tyle duże, że ubrania motocyklowe często są wygodniejsze i bardziej praktyczne od ubrań „cywilnych”. Nie dość, że zapewniają całkiem dobry poziom ochrony, to są wykonane z materiałów wygodnych i miłych w dotyku, a do tego po prostu ładnych. Istnieją modele zaprojektowane specjalnie do użytku na co dzień, a chodzenie w nich nie powoduje żadnego dyskomfortu. No i najważniejsze – można skutecznie zabezpieczyć się zarówno przed wiatrem i chłodem, jak przed deszczem.

Faktem jest, że sezon w Polsce jest krótki. Na szczęście przy odrobinie wysiłku w doborze ubrania i akcesoriów można wydłużyć okres komfortowej jazdy. Dla zapaleńców dostępne są nawet takie udogodnienia, jak podgrzewane rękawiczki czy całe panele grzewcze w kurtkach. Wiele motocykli ma już nawet możliwość fabrycznego montażu podgrzewanych manetek, a nawet kanapy.

Trzeba się doskonalić

Argumenty „za” można mnożyć i dla każdego motocyklisty będzie to proste zadanie. Ale podejmując decyzję o zakupie motocykla warto pamiętać też o bezpieczeństwie. Nie tylko w sensie zachowania rozsądku, ostrożności czy ograniczonego zaufania względem innych na drodze. Warto przede wszystkim dobrze zapoznać się z tym, jak motocykl funkcjonuje i w jaki sposób się porusza. Należy pamiętać, że kluczem do bezpiecznej jazdy jest świadomość. Świadomość tego, jak zachowuje się motocykl i jak kierowca może na niego wpłynąć.

Dobrym pomysłem będzie kurs doskonalenia jazdy, a także wszelkie imprezy organizowane przez dealerów. Nie jest to drogie, a umiejętności nabyte na takim szkoleniu często mogą nas uratować. O tym temacie będziemy jeszcze szerzej pisać, aby przybliżyć Wam możliwości i korzyści wynikające z tego typu imprez. Każde szkolenie, każda zdobyta umiejętność pozwoli Wam bardziej cieszyć się jazdą. A to sprawi, że decyzja o zakupie motocykla na pewno zostanie zaliczona do najlepszych w życiu.

 

Honda

KOMENTARZE