fbpx
A password will be e-mailed to you.

Producenci odzieży motocyklowej co rusz prześcigają się w pomysłach, jak zwiększyć nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo motocyklistów. Firma Mo’cycle postanowiła pójść o krok dalej i stworzyć spodnie motocyklowe ze zintegrowaną poduszką powietrzną.

Jeszcze do niedawna nowe technologie dotyczące bezpieczeństwa w odzieży motocyklowej ograniczały się do poduszek powietrznych umieszczanych w kurtkach, kamizelkach lub kombinezonach. Niedawno Alpinestars postanowiło w kombinezonach wprowadzić także specjalne poduszki powietrzne chroniące biodra.

Nadal jednak brakuje czegoś, co będzie chroniło nogi przed silnymi uderzeniami podczas upadków. Przed rokiem spodnie motocyklowe wyposażone w poduszkę powietrzną zaprezentowała francuska firma CX Air Dynamics. Nad projektem jeansów ze zintegrowanym airbagiem pracowali także Szwedzi. Teraz ten drugi projekt zaczyna się urzeczywistniać – powstała szwedzka firma Mo’cycle specjalizująca się w produkcji odzieży motocyklowej z poduszkami powietrznymi.

Nowe jeansy od Mo’cycle nadal używają jednej z pierwszych form aktywacji airbagów – poprzez pociągnięcie specjalnego kabelka. Obecnie systemy takie jak Alpinestars Tech-Air czy Dainese D-Air wykorzystują szereg czujników i algorytmów, które „rozumieją”, kiedy poduszki powietrzne powinny eksplodować.Trzeba jednak przyznać, że jeansy Mo’cycle mogą zdać egzamin, bo wewnętrzna kieszeń powietrzna zdaje się zapewniać ochronę na całej długości nogi. Dodatkowo, spodnie wykonane są z materiału znanego jako UHMWPE, który – według producenta – jest 17 razy mocniejszy i 8 razy lżejszy od stali. Po uruchomieniu, poduszkę powietrzną można opróżnić i wymienić na nową, naładowaną. Zastanawia jednak druga wersja spodni, tzw. szorty z poduszką powietrzną…

Advertisement

Na ten moment nie wiadomo, kiedy spodnie Mo’cycle pojawią się na rynku, ani też jaka będzie ich cena. Zainteresowani rozwojem projektu mogą otrzymać powiadomienie, kiedy spodnie trafią do sprzedaży. Wystarczy zapisać się na stronie producenta: www.airbagjeans.com

KOMENTARZE