fbpx
A password will be e-mailed to you.

Sejm przyjął poprawkę senatorów i dopuścił kierowców z prawem jazdy kat. B do kierowania wszystkimi motocyklami o pojemności silnika do 125 ccm, nie tylko – jak w pierwszej wersji ustawy – z automatyczną skrzynią biegów.

Dziś w Sejmie odbyło się głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy o kierujących pojazdami. Nas oczywiście najbardziej interesowała poprawka 2, w której senatorowie opowiedzieli się za wykreśleniem z ustawy słów „z automatyczną skrzynią biegów”. Tym samym dopuścili kierowców z prawem jazdy kategorii B do kierowania nie tylko skuterami, lecz także motocyklami z manualną skrzynią biegów.

Przeciw, czyli za

Głosowanie wyglądało trochę dziwnie. Pytanie brzmiało bowiem, kto jest za odrzuceniem poprawki Senatu w tej sprawie. Przeciw (czyli za przyjęciem poprawki) było 372 posłów. Za – zaledwie 40, wśród nich prawie wszyscy z Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota. Warto o tym pamiętać przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu.

Jakie motocykle?

Przypomnijmy dokładniej, jakie możliwości uzyskali kierowcy z prawem jazdy kategorii B. Ustawa uprawnia ich „do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat”.

Dotychczas do jazdy takimi pojazdami uprawniało tylko prawo jazdy kategorii A1. Na motocykle o większej pojemności silnika i większej mocy nadal potrzebne będzie motocyklowe prawo jazdy kategorii A2 lub A.


REKLAMAREKLAMA


Kiedy przepis wejdzie w życie?

Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. W tym przypadku raczej nie zgłosi weta, ale nie wiemy, jak szybko złoży swój autograf. Może to potrwać nawet miesiąc. Potem ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Od daty ogłoszenia musi jeszcze upłynąć 30 dni. Można więc przewidywać, że kierowcy z prawem jazdy kat. B będą mogli jeszcze wykorzystać końcówkę sezonu motocyklowego – od września.

Zobaczmy fragment dyskusji i głosowanie w tej sprawie.

KOMENTARZE


REKLAMA