fbpx
A password will be e-mailed to you.

Przygoński zbliża się do pierwszej piątki. Ruta odpadł z rywalizacji. Łaskawiec z przygodami.

Wczoraj zawodnicy wystartowali do pierwszego etapu na terytorium Chile. Trasa wiodła z Arica do Calama. Był to etap bardzo wymagający zarówno technicznie, jak i kondycyjnie. Momentami rywalizacja rozgrywała się na wysokości 3000 m n.p.m. Tam nie tylko pojazdy traciły moc z powodu zbyt małej ilości tlenu w powietrzu, także zawodnicy miewali problemy ze złapaniem oddechu.
Triumfatorem VI etapu był Francisco Lopez. Tradycyjnie już, jadąc po ojczystej ziemi,  Chilijczyk nie odpuścił gazu ani na sekundę. Lopez przyznał, że jechało mu się bardzo dobrze. Po wczorajszym dniu Cyril Despres wspiął się na drugie miejsce w klasyfikacji rajdu. Olivier Pain wciąż pozostaje liderem, chociaż błąd nawigacyjny kosztował go dziewiąty czas na odcinku specjalnym. Po VI etapie Cyril mocno zbliżył się do Oliviera, któremu pozostała już niewielka przewaga nad wielokrotnym zwycięzcą rajdu Dakar.
Kuba Przygoński ukończył wczorajszy dzień na dziesiątej pozycji. Dzięki drobnym przetasowaniom w generalce Przygoński zajmuje teraz fantastyczną, szóstą pozycję. Po etapie Kuba przyznał, że było bardzo ciężko. Zawodnicy jechali w zwartej grupie i nikt nie odpuszczał gazu. Także Jacek Czachor wspominał o trudnych warunkach i ze zdumieniem opowiadał o zawodnikach, którzy jechali naprawdę szybko nie zważając na zerową widoczność. Jacek odnotował wczoraj 33-ci czas i nadal plasuje się na 26-tym miejscu. Marek Dąbrowski delikatnie przyspieszył, dzięki czemu awansował na 72-gie miejsce.

Tym razem rywalizację quadów wygrał Ignacio Nicolas Casale, zajmujący drugą pozycję w generalce. Marcos Patronelli przyjechał na metę jako drugi. Przez sześć dni rywalizacji Argentyńczyk zdołał wywalczył na tyle dużą przewagę czasową nad rywalami (ponad godzinę), że może już jechać spokojniej i skupić się na dowiezieniu zwycięstwa do mety.
Jak do tej pory dla Łukasza Łaskawca był to najtrudniejszy dzień rywalizacji. Jeszcze przed odcinkiem specjalnym ujawniły się problemy z silnikiem. Łukasz usiłował naprawić usterkę, w wyniku czego spóźnił się na start. Aby dojechać do mety musiał ograniczyć tempo jazdy na samym odcinku. Ostatecznie Łaskawiec przyjechał 21-szy i spadł na szóstą pozycję w klasyfikacji. Rafał Sonik był wczoraj siódmy i udało mu się wskoczyć na trzecią pozycję w generalce.
Nasser Al-Attiyah ruszył do ataku. Zwyciężył podczas VI etapu rajdu Dakar i aktualnie brakuje mu jedynie minuty i osiemnastu sekund do lidera. Nasser nie zamierza odpuszczać i na najbliższe dni zapowiedział naprawdę ostrą walkę. Stephane Peterhansel był wczoraj drugi. Francuz, tak jak i wielu innych zawodników, przyznał, że był to bardzo ciężki etap. Z rywalizacji musiał wycofać się Carlos Sainz.

Niestety przygoda z tegorocznym rajdem Dakar zakończyła się także dla Szymona Ruty. Załoga ORLEN Team miała wypadek, w skutek którego została uszkodzona klatka auta. Na szczęście kierowcy i pilotowi nic się nie stało. Auto nie nadawało się już do dalszej jazdy. Świetnie natomiast pojechał Adam Małysz, który wywalczył 18-sty czas etapowy i awans o jedno oczko w generalce. Ładnie spisali się także Beaupre i Lisicki, którym udało się wspiąć na 49-te miejsce. Dariusz Żyła również awansował i aktualnie zajmuje od 68-mą pozycję.
Zwycięzcą w kategorii samochodów ciężarowych został Gerard De Rooy. Tym samym umocnił on pozycję lidera. Karginov ponownie był drugi. Po wczorajszym etapie czołówka klasyfikacji generalnej nie uległa zmianie.Ekipie Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Wojciech Białowąs udało się obronić 30-tą pozycję w stawce. Nadal czekamy na oficjalne wyniki drugiej polskiej załogi, czyli Grzegorza Barana, Bartłomieja Boby i Roberta Jachacego.

 

Klasyfikacja rajdu Dakar po VI etapie:

Klasyfikacja generalna – Motocykle
1 Olivier Pain2 Cyril Despres3 David Casteu…6 Jakub Przygoński26 Jacek Czachor72 Marek Dąbrowski

Wynik etapowy – Motocykle
1 Francisco Lopez2 Ruben Faria3 Cyril Despres…10 Jakub Przygoński34 Jacek Czachor73 Marek Dąbrowski

Klasyfikacja generalna – Quady
1 Marcos Patronelli2 Ignacio Nicolas Casale3 Rafał Sonik …6 Łukasz Łaskawiec

Wynik etapowy – Quady
1 Ignacio Nicolas Casale2 Marcos Patronelli3 Sarel Van Biljon…7 Rafał Sonik21 Łukasz Łaskawiec

Klasyfikacja generalna – Samochody
1 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret2 Nasser Al-Attiyah, Lucas Cruz3 Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz…18 Adam Małysz, Rafał Marton49 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki 68 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

Wynik etapowy – Samochody
1 Nasser Al-Attiyah, Lucas Cruz 2 Stephane Peterhsndrl, Jean-Paul Cottret3 Robby Gordon, Kellon Walch…18 Adam Małysz, Rafał Marton47 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki62 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

Klasyfikacja generalna- Ciężarówki
1 Gerard De Rooy, Tom Colsoul, Darek Rodewald2 Eduard Nikolaev, Sergey Savostin, Vladimir Rybakov3 Ayrat Mardeev, Aydar Belyaev, Anton Mirnit…30 Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs

Wynik etapowy – Ciężarówki
1 Gerard De Rooy, Tom Colsoul, Darek Rodewald2 Andrey Karginov, Igor Devyatkin, Andrey Mokeev3 Peter Versluis, Harry Schuurmans, Jurgen Damen…33 Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów