fbpx
A password will be e-mailed to you.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w ostatnim czasie z Robertem Kubicą. W trakcie tego spotkania podjęto temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po spotkaniu z kierowcą F1, na profilu fb, premier Morawiecki zdradził jaka miałaby być rola Kubicy we współpracy z rządem.

„Nie ma to jak spotkać się z mistrzem kierownicy, gdy zastanawiamy się nad najlepszymi rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem na drogach… Jak mówiłem kilka dni temu poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest dla mnie jednym z priorytetów tej kadencji i stoi w centrum zainteresowania rządu. Jednak nowe przepisy nie wystarczą – musimy wspólnie zacząć praktykować bezpieczną jazdę. A kto wie o niej więcej niż Robert Kubica? SZYBKA?? kawa z mistrzem i od razu poczułem, że to właściwy ambasador nadchodzących zmian – poinformował premier Morawiecki na swoim facebooku.

Ok, z jednej strony ten wpis jest dosyć tajemniczy ponieważ wyjaśnia niewiele. Z drugiej zaś strony możemy podejrzewać, że Kubica, w niedalekiej przyszłości weźmie udział w rządowej kampanii edukacyjnej, która będzie miała za zadanie uświadamiać, edukować i przystosowywać kierowców do nowych przepisów drogowych.

Jakie to zmiany?

Pierwsza zmiana to wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wyznaczonym przejściem. Druga zmiana to ujednolicenie prędkości maksymalnej w terenie zabudowanym bez rozgraniczenia na godziny. Obecnie w godzinach 23.00-5.00 możemy jeździć z prędkością maksymalną, wynoszącą 60 km/h. Po zmianach wynosić ona będzie 50 km/h. Trzecią zmianą będzie zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h nie tylko w terenie zabudowany, jak to było do tej pory, ale również poza nim. 

Zmiany w prawie drogowym w 2020: Dlaczego to ważne?

Premier Morawiecki już podczas listopadowego expose zapowiadał konieczność wprowadzenia zmian w prawie drogowym. Cel? W opinii rządu niezwłoczna chęć poprawy bezpieczeństwa na drogach. W ramach tzw. „pakietu Morawieckiego” wprowadzono już obowiązkową jazdę na suwak i korytarz życia. Ale to nie koniec. Na liście są szeroko dyskutowane prawa pieszych, wyższe mandaty, ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym w dzień i w nocy oraz możliwość odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym.

To ważne także dla motocyklistów. Nie tylko z oczywistych względów – motocykliści tak jak i inni uczestnicy ruchu drogowego odczują zmiany. Według założeń na polskich drogach poprawi się bezpieczeństwo, a to dla każdego motocyklisty kwestia priorytetowa. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się niebawem. Tymczasem bądźmy dobrej myśli!

KOMENTARZE