fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pandemia koronawirusa skutecznie skomplikowała życie praktycznie całego świata. Dzisiaj wykonanie najprostszych czynności, to często nie lada wyzwanie, a załatwienie spraw urzędowych na pierwszy rzut oka jest praktycznie niemożliwe, ale czy aby na pewno? Po głębszym zapoznaniu się ze sprawą okazuje się, że większość spraw załatwimy online, w tym rejestrację pojazdu. Jak to zrobić? To bardzo proste!

Obowiązek rejestracji pojazdu dotyczy wszystkich sprzedawanych pojazdów, zarówno na rynku wtórnym jak i zakupionym w salonie. Jak zarejestrować motocykl online bez tracenia czasu i błądzenia po stronach internetowych?

Advertisement

Cały proces rozpoczynamy od sprawdzenia, czy urząd w którym chcemy załatwić rejestrację obsługuję elektroniczną skrzynkę podawczą – to bardzo ważne. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni i nie możemy jednoznacznie określić takiej informacji, to warto zadzwonić i upewnić się. Jeśli urząd korzysta z w/w skrzynki, to kolejnym naszym krokiem będzie założenie konta w systemie ESP. Dodatkowo będzie potrzebny Profil Zaufany, który możemy utworzyć również bez wychodzenia z domu (założysz go tutaj) – do jego założenia będzie potrzebne tylko internetowe konto bankowe.  Po zweryfikowaniu konta (dzięki Profilowi Zaufanemu) w systemie Elektronicznej Skrzynki Podawczej urzędu możemy przystąpić do dalszego działania.

Teraz musimy przygotować klasyczne dokumenty: dowód osobisty, umowę/fakturę kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę poświadczającą o przekazaniu darowizny. Poza tym przyda się karta pojazdu. Wszystkie wyżej wymienione dokumenty skanujemy i zapisujemy jako pliki jpg lub pdf.

Dołączamy skany dokumentów do naszego elektronicznego wniosku, który złożymy tutaj, a następnie przechodzimy do opłaty za rejestrację pojazdu.

Rejestracja pojazdu. Ile to kosztuje?

Jak słusznie się domyślacie za zarejestrowanie pojazdu musicie zapłacić. Chcąc zarejestrować motocykl przez internet, zapłacicie dokładnie tyle samo co w klasycznym urzędzie. Wydanie dowodu rejestracyjnego to koszt 85 zł, za naklejkę legalizacyjną zapłacicie z kolei 13,50. Do tego dochodzi opłata za wydanie tablicy rejestracyjnej w postaci 40 zł (dla motocykla). Jeżeli chcesz zarejestrować nowy motocykl, to do finalnej kwoty musisz doliczyć 75 zł za wydanie karty pojazdu. Za wszystko zapłacisz przelewem.

Po wysłaniu wszystkich dokumentów oraz przelewu czeka nas weryfikacja – jeśli zakończy się pozytywnie, to mamy pojazd zarejestrowany. Najważniejsze: tablica rejestracyjna oraz dokumenty zostaną wysłane do nas pocztą. Możemy też je odebrać w urzędzie w późniejszym terminie – i tak w najbliższym czasie cieszenie się z jazdy na motocyklu będzie mocno utrudnione. Najważniejsze jednak, że dopełniliśmy obowiązku nałożonego przez ustawodawcę i będziemy mogli spać spokojnie.

KOMENTARZE