fbpx

Za nami kolejny etap Rajdu Dakar.  Tym razem zawodnicy ścigali się na trasie położonej między miejscowościami Wadi Al-Dawasir, a Haradh. Wygrał Pablo Quintanilla, który obecnie znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu. Prowadzi Amerykanin, Ricky Brabec.

Dzisiejszy dzień, chociaż wygrany przez zawodnika fabrycznego Husqvarny, bez wątpienia był pokazem siły motocykli Hondy. Walka o pierwsze miejsce rozegrała się własnie między: Joanem Barredą Bortem (Honda), Pablo Quintanillą (Husqvarna), Tobym Pricem (KTM), a liderem klasyfikacji generalnej Rickym Brabeciem (Honda).

IX etap rajdu Dakar. Bez zbędnego ryzyka

Zawodnicy na trasę IX etapu wyjechali dosyć późno, bo o godzinie 8:50 czasu miejscowego (6:50 w Polsce), chociaż był to jeden z najdłuższych etapów całego rajdu. Na kierowców czekał odcinek specjalny o długości 410 kilometrów oraz dojazdówka mierząca 476 kilometrów. Nie dziwi zatem fakt, że motocykliści podeszli dzisiaj bardzo oszczędnie do swoich maszyn. Musimy pamiętać, że do końca rajdu pozostały tylko 3 dni i na tym etapie rajdu podejmowanie ryzyka musi być bardzo solidnie przekalkulowane przez zawodnika.

Dakar 2020. Etap IX, zawodnik ORLEN Team

Ryzyka nie podejmował również jedyny reprezentant ORLEN Team, który cały odcinek poruszał się równym tempem oscylując przez pierwszą część dnia na 27. miejscu, aby w drugiej części delikatnie przyspieszyć i przeskoczyć w okolice 22. pozycji. Finalnie Maciek Giemza ukończył etap na pozycji 20. i jest to dobra pozycja przed końcową fazą rajdu. Obecnie Giemza zajmuje 19, miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Wydaje się, że taką samą taktykę przyjął Krzysztof Jarmuż, który również jedzie równo i pewnie. Zawodnik z województwa łódzkiego, notował dzisiaj międzyczasy w okolicach pierwszej pięćdziesiątki.

Dakar. Bez ekipy serwisowej!

Już jutro X dzień zmagań po bezdrożach Arabii Saudyjskiej. Motocykliści zmierzą się z trasą liczącą 534 kilometry odcinka specjalnego i zaledwie 74 kilometry dojazdówki. Trasa poprowadzi z Haradh do Shubaytah i będzie bardzo zróżnicowana pod kątem nawierzchni, po której będą poruszać się zawodnicy. Będą wydmy, będzie piach, ale znajdą się również nieco bardziej ubite fragmenty trasy, gdzie po raz kolejny swoje umiejętności będą mogli pokazać najszybsi zawodnicy. Na mecie IX etapu rajdu Dakar 2020, zawodnicy zostaną pozbawieni możliwości naprawy swoich pojazdów przez ekipy serwisowe. Kierowcy będą zdani sami na siebie i swoich kolegów. Czy to utrudnienie odbije się na etapie dziesiątym i zmieni porządek w stawce?

Klasyfikacja po IX etapie rajdu Dakar:

  1. Pablo Quintanilla
  2. Joan Barreda Bort
  3. Toby Price

Ricky Brabec

  1. Ross Branch
  2. K.Benavides
  3. L.Benavides
  4. JI. Cornejo Florimo
  5. Adrew Shory
  6. Matthias Walkner

Relacja z VIII dnia rajdu Dakar – etap został anulowany

Relacja ORLEN Team z VII etapu

 

KOMENTARZE