fbpx
A password will be e-mailed to you.

Junaki to motocykle produkowane w Chinach, ale za to niedrogie. Zadbane nie powinny sprawić kłopotów awariami. Jeśli nie planujemy bardzo intensywnego użytkowania, to po co przepłacać?

Junak 122

Zachęcamy kierowców z prawem jazdy kat. B, aby przed wyjazdem na drogę publiczną motocyklem czy skuterem 125 odbyli przynajmniej kilka godzin szkolenia pod okiem fachowego instruktora nauki jazdy.

Junak specjalizuje się w projektowaniu małolitrażowych motocykli. W swojej ofercie ma aż 17 modeli o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Firma nie poprzestaje wyłącznie na poszerzaniu gamy modelowej ale dba też o rozwój istniejących modeli.

Podstawą oferty są motocykle z serii 122.

Junak 122, naked o zwartej bryle, jest motocyklem przeznaczonym do codziennego użytku. Jego czterosuwowy jednocylindrowy silnik generuje nieco więcej, bo 11,5 KM mocy, co pozwala osiągnąć prędkość 90 km/h. Na przednim kole ma hamulec tarczowy sterowany hydraulicznie, na tylnej osi – mechaniczny hamulec bębnowy. To właściwie standard wśród „stodwudziestekpiątek”. Dzięki aluminiowym kołom zredukowano masę nieresorowaną.

Producent zapewnia, że kanapa jest nie tylko harmonijnie zaprojektowana, lecz także wygodna. Obudowa przedniej lampy z małą owiewką i sportowa kierownica nadaje zaś Junakowi 122 modny wygląd miejskiego zawadiaki.

Jak się dowiedzieliśmy, Junak 122 nie będzie już produkowany. Wyprzedawane są egzemplarze z zapasów magazynowych.

Junak 122 zachęca ceną. Kosztuje tylko 3599 zł.

Givi Bagażnik E96g

Junak 122 Sport

Ta wersja bazuje na modelu 122 i różni się kształtem baku, dodaniem przedniej owiewki i dwuczęściowym przednim reflektorem. Przypomina ścigacza. Hamulce, silnik i zawieszenie takie same jak w zwykłym 122.

 

Cena to 4399 zł.

 

Hepco & Becker bagażnik chrom w okazje.info

Junak 122 RS

Kolejna „usportowiona” wersje Junaka 122. Junak 122 RS ma inny kształt zbiornika paliwa, inny kształt bocznych osłon i sportowe siodło. Również dzięki malowaniu wygląda bardziej agresywnie.

 

Junak 122 RS kosztuje 3699 zł, a 122 Sport – 4399 zł.

GIVI KASK 30.1 STREET-Jw okazje.info

Junak 122 F

Ostatnia wersja serii 122, która nawiązuje do starszych modeli. Ten Junak wcale nie ma przedniej owiewki. W zamian za to otrzymał wyjątkowy przedni reflektor, nawiązujący swym wyglądem do klasycznych motocykli.

Junak 123

Producent podaje: „konstrukcja stylistyczna motocykla inspirowana ideą cafe racera”. My powiedzielibyśmy raczej, że jest w nim wiele różnych inspiracji. Przedni reflektor i duży zbiornik paliwa przypominają modne ostatnio miejskie motocykle z Japonii. Siodło wygląda jakby przeniesiono je z maszyny terenowej.

Junak 123 może się jednak podobać również ze względu na moc silnika – 11,8 KM. To wprawdzie sporo mniej niż dozwolone kierowcom z prawem jazdy kat. B 15 KM, ale pozwala rozpędzić motocykl do 90 km/h. Za wytracanie prędkości odpowiadają hamulce tarczowe na obu osiach.

Początkującym motocyklistom przyda się umieszczony wśród wskaźników wyświetlacz załączonego biegu.

Junak 123 dostępny jest w dwóch kolorach – pomarańczowym i srebrnym. Kosztuje 4999 zł.

Kurtka motocyklowa Akito Edgew okazje.info

Junak RS 125 i RS 125 PRO

Model, który prawdopodobnie zastąpi sportowe wersje serii 122. Oprócz designu nie różni się on niczym szczególnym od starszego 122 Sport. Dużo ciekawiej prezentuje się z kolei tegoroczna nowość – RS 125 PRO. Nie jest to tylko kolejna wersja różniąca się ilością owiewek lub kształtem reflektorów. Ten motocykl ma mocniejszy silnik – różnica wynosi prawie 3 KM ! Jego moc to 12.2 KM – w porównaniu do 9.67 które napędzają RS 125 to naprawdę sporo. Skoro większa moc to również 2 hydrauliczne, tarczowe hamulce. Poprzednik miał z tyłu tylko mechaniczny bębnowy.

 

Cena

RS 125 – 7099 zł.

RS 125 PRO – 8499 zł.

Junak 121

Junak 121 to naked, który wyglądem, a zwłaszcza zbiornikiem paliwa w kształcie kropli i okrągłą przednią lampą, nawiązuje do klasycznych motocykli. Producent podkreśla jego prostą budowę i łatwy dostęp do najważniejszych podzespołów – gaźnik, świeca, mocowania linek – wymagających okresowej konserwacji w trakcie eksploatacji.

Testowaliśmy w redakcji motorower Junak 902, który jest identyczny z tym motocyklem – z wyjątkiem silnika. Jackowi Gradomskiemu jeździło się wygodnie, dobrze ocenił hamulce i zawieszenie, a także wygodę prowadzenia.

Silnik o pojemności 124 ccm generuje 11,8 KM mocy i rozpędza Junaka 121 do 90 km/h.Za hamowanie odpowiada hamulec tarczowy na przedniej osi i bębnowy na tylnej. Przednie koło ma 18 cali, tylne 16 i grubszą oponę.

Junak 121 kosztuje 4499 zł.

Buty motocyklowe Sidi Cobra AIRw okazje.info

Nasz wybór dla początkującego motocyklisty z prawem jazdy kat. B

Wybór wśród Junaków nie jest łatwy. Nie testowaliśmy w redakcji żadnego z prezentowanych motocykli. Wszystkie prezentowane modele, może z wyjątkiem Junaka 124 są bardzo podobne do siebie. Wydają się po prostu odmianami jednej konstrukcji. Różnią się między sobą szczegółami – kształtem zbiornika paliwa, reflektora, siodełka itp.

Ale gdy dobrze poszperamy w sieci, okaże się, że różnią się również silnikami, choć pozornie wydaje się, że to takie same jednostki napędowe. Almot nie podaje zbyt wielu szczegółów technicznych nawet w materiałach prasowych. Okazuje się, że w Junaku 122 montuje się silnik OHV, czyli taki, w którym zaworami sterują popychacze. W 121 i 123 mamy OHC, czyli silnik z łańcuszkem rozrządu. Stąd też niewielkie różnice w mocy i prędkości maksymalnej między tymi modelami.

Jednak ważniejsza jest różnica polegająca na lepszej kulturze pracy silnika OHC. Silnik OHV według internautów wpada w wibracje, które przenoszą się na cały motocykl, bo mocowany jest do ramy bez elementów amortyzujących. Za to ze względu na zastosowanie popychaczy uchodzi za bezawaryjny. Faktem jest jednak, że nie znaleźliśmy w internecie skarg na zerwany łańcuszek rozrządu w junakowych silnikach OHC.

Rozważając zakup Junaka warto też pamiętać o jakości opon. Wielu internautów skarży się na ich słabą przyczepność, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Biorąc to wszystko pod uwagę (a także to, co napisaliśmy, prezentując poszczególne modele), proponujemy początkującym Junaka 123.

Najpopularniejsze części do motocykli w Okazje.info – lipiec 2014Udział w top20

14,9 %

14,9 %

6,9 %

5,9 %

5,9 %

Zobacz inne części do motocykli w

KOMENTARZE