fbpx
A password will be e-mailed to you.

Indian jak doskonale wiecie to marka ze wspaniałymi tradycjami. Powstała już w roku 1901, a więc dwa lata wcześniej niż np. Harley-Davidson. Obecnie amerykańska firma prowadzi od 2014 zakład produkcyjny w Opolu i zatrudnia 500 osób. Czy możliwe zatem aby motocykle tej marki zniknęły z europejskiego rynku? Raczej ciężko w to uwierzyć. chociaż ostanie unijne […]

Indian jak doskonale wiecie to marka ze wspaniałymi tradycjami. Powstała już w roku 1901, a więc dwa lata wcześniej niż np. Harley-Davidson. Obecnie amerykańska firma prowadzi od 2014 zakład produkcyjny w Opolu i zatrudnia 500 osób. Czy możliwe zatem aby motocykle tej marki zniknęły z europejskiego rynku?

Raczej ciężko w to uwierzyć. chociaż ostanie unijne cła odwetowe mocno odbiły się na strategii biznesowych amerykańskich marek. Zarówno Harley-Davidoson jak i Indian muszą poświęcić wiele energii, pieniędzy i czasu na złagodzenie skutków wprowadzenia cła. Jednym z elementów, które może zamortyzować skutki nałożenia podatku jest przeniesienie produkcji motocykli przeznaczonych na rynek europejski do Polski. Obecnie motocykle te produkowane są w Iowa.

Harley również w Europie!

Podobnie do problemu z cłem podszedł inny amerykański producent – Harley-Davidson, który już ogłosił decyzję o przeniesieniu produkcji do „międzynarodowych fabryk” m.in. w Europie.

Jedno jest pewne: obaj producenci muszą liczyć się z większymi kosztami w związku z wprowadzeniem ceł odwetowych i przeniesieniem produkcji do innych fabryk. Niestety może to mieć ogromny wpływ na finalną cenę produktu.

O czym mówimy?

Unia Europejska wprowadziła 25-procentowy podatek na motocykle o pojemności powyżej 500 cm3 Obecnie Polaris Industries, a więc w dużym uproszczeniu Indian, nie posiada motocykli o pojemności mniejszej niż 500 cm3. Najmniejszym silnikiem jest jednostka o pojemności 999 cm3, która montowana jest w modelu Scout Sixty. Oznacza to, że cłem zostają objęte wszystkie motocykle z katalogu amerykańskiego producenta. Według Jess Rogers z PI wyższe cła będą kosztować spółkę 15 milionów dolarów!

– poinformowała rzeczniczka Polaris Industries.

Motocykle Indian są od lat produkowane w kilku stanach USA. Co więcej fabrykę Indian znajdziemy również w Monterres w Meksyku. Ceny nowych motocykli zaczynają się od 40 tysięcy złotych, a kończą na 170 tys. zł!

źródło: gazeta.pl

KOMENTARZE