fbpx
A password will be e-mailed to you.

Prezydent zaakceptował zmianę w prawie, umożliwiającą poruszanie się motocyklami trójkołowymi kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii „B” od co najmniej trzech lat!

Przepisy, które już niedługo wejdą w życie dadzą możliwość poruszania się motocyklem trójkołowym kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy kategorii „B” od co najmniej trzech lat. Ta zmiana w przepisach ma służyć przede wszystkim osobom, które przez swoją niepełnosprawność nie mogą podejść do egzaminu na kat. „A”.

 Uzasadnienie nowelizacji prawa

 „technika jazdy motocyklem trójkołowym jest zdecydowania bardziej zbliżona do sposobu jazdy samochodem niż motocyklem jednośladowym. Skoro ustawodawca stwierdził, że do jazdy motocyklem do mocy 11 kW wystarczy prawo jazdy kategorii B, tym bardziej to samo prawo jazdy powinno być wystarczające do prowadzenia wszelkiego rodzaju motocykli trójkołowych”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=EtJ3pY7z7Ro?allowfullscreen=true&autoplay=0&border=0&wmode=opaque&controls=1&showinfo=0]

Dotychczasowe prawo pozwalało na poruszanie się po drogach publicznych każdym „jednośladem” trójkołowym pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii „A”, oczywiście pod warunkiem ukończenia 21. roku życia. Posiadacze kat. „A1” oraz „A2”  mogli używać trójkołowców pod warunkiem, że moc ich silników nie przekraczała 15 kW mocy.

Zmiany w prawie wejdą w życie po upływie 30 dni od jej publikacji

Czy takie zmiany w prawie wyjdą na dobre uczestnikom ruchu drogowego? Podobne pytania zadawaliśmy sobie w trakcie procesu wdrażania motocykli o pojemności do 125 cm3 dla osób posiadających kategorię „B”. Życie pokazało, że nie taki diabeł straszny jak go malują, ale czy jazda na takich potworach jak pojazdy Can-Am czy naprawdę dynamicznym Nikenie bez odpowiednich uprawnień to nadal tylko i wyłącznie kwestia zmian w prawie? Czas pokaże, tymczasem cieszymy się, że po raz kolejny do potężnej już grupy motocyklistów w naszym kraju dołączą nowe osoby!

KOMENTARZE