fbpx
A password will be e-mailed to you.

Opóźnienie we wdrożeniu CEPiK 2.0 spowodowało też odsunięcie w czasie wejścia w życie nowych przepisów dla świeżych kierowców. Uwaga wiemy już, że znowelizowane regulacje mają zacząć obowiązywać jesienią 2016.

Prawo jazdy, jak informował NIK, już trudno jest zdobyć. W styczniu miały wejść też nowe przepisy dotyczące obostrzeń dla młodych kierowców. Chodziło między innymi o przymus wolniejszej jazdy, przyklejanie zielonego listka, czy konieczność odbycia w odpowiednim terminie kursu doszkalającego.

Znowelizowane przepisy dotyczące prawa jazdy miały też dotknąć osoby posiadające już prawko. Kierowca, który przekroczy granicę 24 punktów karnych, będzie musiał (w ciągu miesiąca) odbyć obowiązkowe szkolenie lub straci prawo jazdy. Po zakończeniu takiego kursu konto zostanie wyzerowane, ale przez kolejne pięć lat kierujący będzie na cenzurowanym. Oznacza to, że ponowne przekroczenie limitu 24 punktów będzie skutkować całkowitą utratę uprawnień do kierowania.

Powodem opóźnienia wdrożenia tych przepisów jest problem z systemem CEPiK 2.0, który nie jest gotowy. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk potwierdził, że prace nad nim potrwają jeszcze najmniej sześć miesięcy, ale pod uwagę brany jest wariant, w którym wdrożenia nastąpi dopiero za dziesięć miesięcy.

Advertisement
KOMENTARZE