fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rozpoczęła się nowa kampania edukacyjna Autostrady Wielkopolskiej SA dotycząca noszenia odblaskowych elementów odzieży.

Czy mandat w wysokości 500 zł za brak elementów odblaskowych to wystarczający powód do ich zakładania?


REKLAMA

Jak pokazać, że odblaski widoczne są już z odległości co najmniej 150 metrów a gdy ich nie ma, odległość ta maleje do zaledwie 20 metrów? Nowa kampania edukacyjna Autostrady Wielkopolskiej SA (AWSA) „Postaw na odBLASK zanim trafisz na pomnik” zwraca uwagę, że brak elementów odblaskowych może bezpośrednio zaprowadzić na pomnik. I nie o pomnik za zasługi tu chodzi

W miesiącach jesienno-zimowych na polskich drogach dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. W 2013 roku na drogach w Polsce doszło do 9498 takich wypadków, w wyniku których zginęło 1140 osób, a 8802 zostało rannych. W co piątym wypadku, do którego doszło w terenie niezabudowanym, zginął człowiek. Ponadto w 4723 wypadkach zginęło 304 rowerzystów, a 4144 zostało rannych. Mimo że na trasach autostrad obowiązuje zakaz ruchu pieszego, zdarzają się sytuacje awaryjne, w których kierowca jest zmuszony opuścić pojazd i wówczas niezbędne jest założenie kamizelki odblaskowej, która może uratować życie.

Autostrada Wielkopolska SA już od kilku lat konsekwentnie prowadzi kampanie edukacyjne związane z bezpieczeństwem na drodze. „Postaw na odBLASK zanim trafisz na pomnik” to kontynuacja ubiegłorocznej akcji „A2, że bezpiecznie. Postaw na odBLASK”, do której AWSA zaprosiła znane osoby ze świata mody: RISK made in WARSAW oraz Różenę Opalińską.

Tegoroczna kampania ma zachęcić do korzystania z kamizelki odblaskowej i uświadomić, że ten uniwersalny element, choć powszechnie uważany za niemodny, potrafi uratować życie. Zaskakujący i nieco kontrowersyjny tytuł kampanii ma zachęcić do dyskusji na temat zgubnych skutków braku odblasków.


REKLAMAREKLAMA


Zdecydowaliśmy się na kontynuację działań promujących noszenie odblasków ponieważ samo nałożenie obowiązku ich używania poza obszarem zbudowanym może nie stanowić wystarczającej motywacji. Najważniejsze jest bowiem przekonanie, edukacja i bezpośrednie odwołanie się do naszej wyobraźni jak to jest w przypadku filmu promującego kampanię. Przyjęliśmy nieco przerysowaną formę przekazu, by wykorzystując pewną dwuznaczność wyrażenia „trafić na pomnik” – zmusić widza do refleksji. Wierzymy, że nasza akcja zaowocuje bardziej racjonalnym i bezpiecznym zachowaniem na naszych drogach – komentuje Zofia Kwiatkowska, Rzecznik Prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Film „Postaw na odBLASK zanim trafisz na pomnik” bazuje na łączeniu dwóch technik realizacji obrazu – video oraz dynamicznej i nowoczesnej animacji. Zdjęcia do filmu, w tym ujęcia lotnicze, były realizowane w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Film przedstawia historię turysty, który zwiedza polskie miasta podążając szlakiem popularnych polskich pomników. Wyposażony w latarkę, podróżuje nawet po zmroku. Przemierza polskie drogi w poszukiwaniu pomników, które fotografuje do swojego albumu. Jedna z jego podróży posiada dwa przeciwstawne scenariusze. W każdym przypadku nasz bohater „trafia na pomnik”. Okazuje się jednak, że „pomnik” ma dwojakie znaczenie.

Uzupełnieniem akcji jest angażująca użytkowników Facebooka aplikacja pt. „Stawiam sobie pomnik za odBLASK”, która zaprasza do odpowiedzi na jedno z trzech pytań dotyczących odblasków (https://www.facebook.com/AutostradaWielkopolska/app_161683100556760). W zależności od poprawności odpowiedzi, efektem jest: „pomnik za zasługi” bądź „pomnik za lekkomys´lnos´c´”.

Dodatkowo na profilu AWSA na Facebooku zamieszczona zostanie seria praktycznych porad oraz konkursy z kamizelkami odblaskowymi w formie nagród. Akcja potrwa do 14 grudnia.

KOMENTARZE

REKLAMA