fbpx
A password will be e-mailed to you.

W tegorocznym Dakarze jadą trzej motocykliści, reprezentanci ORLEN Team, Kuba Przygoński, Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. Na quadach jadą dwaj polscy kierowcy: Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec.

Jakub Przygoński (28 l.)

Miał 13 lat, gdy wsiadł na swój pierwszy motocykl Kawasaki KX80. Od tego czasu nieustannie jeździ i startuje w zawodach motocrossowych i enduro. W 2007 roku dołączył do zespołu ORLEN Team i po raz pierwszy wystartował w eliminacji Mistrzostw Świata Cross Country – pustynnym rajdzie Desert Challenge w Dubaju. Dwa lata później wystartował w Rajdzie Dakar, był 11 wśród motocyklistów i wygrał w kategorii debiutantów. W 2010 r. zajął 8 miejsce – najwyższą lokatę w historii startów polskich motocyklistów w Dakarze. Kuba startuje nie tylko na motocyklu. Od 2010 roku bierze udział w Driftingowych Mistrzostwach Polski. Przesiada się wtedy do Toyoty Corolli AE86. W 2011 r. zajął 6, a w 2012 8 miejsce. Od pewnego czasu był w związku z Miss Polski 2011 Marceliną Zawadzką, ale podobno jest znów singlem.

Jacek Czachor (46 l.)

Kapitan ORLEN Team. Już jako 14-latek zaczął uprawiać sporty motocyklowe. Wiele razy zdobywał tytuły mistrza i wicemistrza Polski w rajdach enduro. W 2004 r. został wicemistrzem, a w 2007 i 2008 mistrzem świata w rajdach terenowych. W rajdach Dakar startował 10 razy i zawsze docierał do mety, trzy razy w pierwszej dziesiątce. Jest instruktorem i trenerem młodych motocyklistów. Za pracę z młodzieżą i wybitne osiągnięcia sportowe otrzymał Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi. Jacek Czachor zapowiada, że w tegorocznym Rajdzie Dakar będzie wspierał Kubę Przygońskiego, także wożąc części zamienne, które mogą przydać się koledze z zespołu. Ma żonę i dwoje dzieci, kibicuje warszawskiej Legii.

Marek Dąbrowski (41 l.)

Sporty motorowe zaczął uprawiać dość późno, gdy miał 17 lat. Byli tacy, którzy twierdzili, że zbyt późno, by mógł osiągnąć sukcesy. Ale udowodnił, że czarnowidze nie mieli racji. Po czterech latach był już wicemistrzem świata w rajdach terenowych. Lista jego sukcesów jest długa. Wśród nich są oczywiście starty w rajdach Dakar. W 2003 r. zajął 9 miejsce – jako pierwszy Polak w historii ukończył rajd w pierwszej dziesiątce motocyklistów. Poza sportami motorowymi zimą zjeżdża w górach na desce snowboardowej. Ma też drugą ulubioną deskę – surfingową.

Rafał Sonik (47 l.)

Kapitan Poland National Team. Niemal od dziecka zajmował się… biznesem. Pierwsze pieniądze zaczął zarabiać w wieku 16 lat, handlując sprzętem sportowym. Na drugim roku studiów otworzył pierwszą własną firmę, dom handlowy Elefant. Dziś działa w wielu branżach: IT, farmaceutycznej, księgarskiej, deweloperskiej. Od dziecka zajmował się też sportem. Jest sześciokrotnym mistrzem Polski w enduro i motocrossie quadów. Jako pierwszy Polak stanął na podium Rajdu Dakar (3 miejsce w 2009 r.). Zdobył Puchar Świata FIM Cross-Country w kategorii quadów (2010 r.). Od wczesnego dzieciństwa jeździ też na nartach. Uważa, że pieniądze są środkiem do urzeczywistniania marzeń i realizacji pasji, a nie celem samym w sobie. Dlatego finansuje wiele inicjatyw społecznych: wspomaga Stowarzyszenie SIEMACHA, krakowską organizację pozarządową, która pomaga dzieciom i młodzieży, sponsoruje akcję sprzątania Tatr, jest inicjatorem akcji Nasz Kasprowy, wspiera akcję „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze”. Oprócz pracy i sportu jego pasje to architektura i podróże.

Łukasz Łaskawiec (23 l.)

Jeździ na quadach już 9 lat. Jego kariera rozwija się z szybkością błyskawicy. Od 2009 r. odnosi sukcesy krajowe, a od 2010 r. – zagraniczne (mistrz Europy w rajdach Baja). Rok 2011 przyniósł mu największy sukces. Debiutant w Rajdzie Dakar zajął trzecie miejsce. Był drugim (po Rafale Soniku) Polakiem na podium. Ma wielką ochotę na zwycięstwo w tegorocznym Dakarze. Jest ostatnio w znakomitej formie. W sezonie 2012 zdobył Puchar Świata FIM, trzecie w karierze Mistrzostwo Europy oraz Mistrzostwo Polski. Kibicują mi mama, tata i babcia.

Zobacz także:

Przed startem Rajdu Dakar [ZDJĘCIA]

Fot. materiały prasowe Poland National Team

Fot. materiały prasowe Poland National Team

KOMENTARZE