fbpx
A password will be e-mailed to you.

Policja rozpoczęła testy kamer, które będą wykorzystane przez funkcjonariuszy w trakcie prowadzenia interwencji. Czy sprawdzi się to w praktyce? Rejestracja  interwencji na pewno pomoże ostudzić zapędy wielu osób, które mogą w trakcie kontroli czuć się bezkarnie. 

Policyjne kamery osobiste, zwane  kamerami nasobnymi są stosowane przez policjantów w wielu krajach świata. Obecnie tego typu urządzenia nie są drogie [*], a wykorzystanie ich przez funkcjonariuszy zdecydowanie usprawni ich pracę. Co więcej, urządzenie rejestrujące przyczepione do odzieży wierzchniej stróża prawa umożliwi szczegółową analizę interwencji – to bardzo istotne, szczególnie kiedy policjant zostanie oskarżony o działanie niezgodne z prawem.

Wprowadzone kamery jednoznacznie pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać policjanci podczas interwencji – podkreśla kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
Sprzęt trafił w pierwszej kolejności do policjantów patrolowo-interwencyjnych oraz funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, którzy pełnią służbę na drodze. Podczas interwencji w miejscu publicznym policyjne kamery będą nagrywać przebieg interwencji, w tym zarówno obraz jak i dźwięk. To samo będzie miało miejsce podczas kontroli drogowych – zaznacza oficer prasowy.
[źródło https://www.infosecurity24.pl]

Większa kultura pracy!

Sami funkcjonariusze, którzy już testują wdrażane urządzenia twierdzą, że urządzenia te korzystnie wpływają na zachowania kontrolowanych kierowców. Łatwiej jest im zmobilizować się do trzymania nerwów na wodzy i kulturalnego zachowania. To wszystko przekłada się na mniejszą ilość niekulturalnych zachowań i minimalizuje możliwość podejmowania prób przekupstwa.

Kamery przymocowane są do mundurów za pomocą bardzo silnych magnesów, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę.

– kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
[źródło https://www.infosecurity24.pl]

Kamera policyjna, którą wykorzystują już teraz funkcjonariusze rejestruje zarówno obraz jak i dźwięk w systemie szyfrowanym. Urządzenie może pracować przez 10 godzin – na tyle pozwala bateria. Ważny jest fakt, że sam rejestrator będzie włączany tylko w trakcie kontroli lub interwencji. 

 

*Ciekawe jaki będzie finalnie koszt kamery po uzyskaniu homologacji, atestów i wszelkich dokumentów, które pozwolą wdrożyć tego typu urządzenie do pracy.

 

KOMENTARZE