fbpx

Za nami bardzo przyjemny i słoneczny weekend, w trakcie którego wielu z nas wyciągnęło z garaży swoje motocykle i nieśmiało rozpoczęło sezon motocyklowy. Niestety z kolejnymi przejażdżkami przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Prognoza pogody na najbliższe dni nie zachęca.

Piękna słoneczna aura ustąpiła wietrznemu niżowi o nazwie Sabina. To właśnie ten front winny jest dynamicznym zmianom pogody i podmuchom wiatru, które obecnie są największym problemem.

Miejscami porywy wiatru przekraczają 100 kilometrów na godzinę.  W wielu miejscach kraju obowiązują alarmy drugiego oraz trzeciego stopnia – trzeci stopień jest najwyższy i już niestety widzimy skutki niżu Sabina. W nocy z niedzieli na poniedziałek, straż pożarna została zadysponowana do najróżniejszych zdarzeń ponad tysiąc razy. Silne podmuchy wiatru najbardziej jednak dały się odczuć na zachodzie: obecnie bez prądu znajduje się tam ponad 55 tysięcy gospodarstw!

RCB Ostrzega. Zostań w domu!

Silne wiatry są wynikiem wpływu niżu barycznego, którego centrum znajduje się nad Skandynawią, Polska obecnie jest na jego obrzeżach. To wszystko powoduje, że różnica ciśnienia między północną częścią, a południową częścią Europy wynosi ponad 90 hPa – takie warunki sprzyjają występowaniu silnych oraz porywistych podmuchów wiatru.

W związku z taką pogodą, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do ludzi, zamieszkujących najbardziej „wietrzne” tereny. Porywy w najbliższych godzinach mogę wynosić nawet 120 km/h!

To wszystko skłania nas do wysłania Wam prośby abyście dzisiaj odpuścili jazdę motocyklem, jeżeli nie będziecie mieli pewności co do warunków panujących na drodze. Tak silne podmuchy są w stanie zaburzyć Wasz tor jazdy i nawet sprawić, że znajdziecie się na innym pasie. Poza tym z pó li łąk, wiatr może nawiewać zanieczyszczenia, które dodatkowo negatywnie mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Rozsądek to podstawa!

KOMENTARZE