fbpx
A password will be e-mailed to you.

Jeżeli wybierasz się w podróż na motocyklu do Wielkiej Brytanii, sprawdź co na Ciebie czeka i jakie musisz zabrać ze sobą dokumenty.

Niektórzy się śmiali, niektórzy nie dowierzali, ale Brexit stał się faktem i Wielka Brytania oficjalnie opuszcza Unię Europejską. Proces rozpoczęty po referendum w 2016 roku, kiedy mieszkańcy Wysp postanowili, że chcą się odłączyć od UE został przypieczętowany 31. stycznia 2020 roku. Nie można jeszcze powiedzieć, że Wielka Brytania opuściła już Unię Europejską, bo teraz czeka nas 11-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie zmian, ale stało się to faktem.

Jak wygląda podróż do UK w 2020 roku?

Wielka Brytania już powoli szykuje się do wprowadzenia zmian, które trochę „utrudnią” łatwe przekraczanie granic w ramach granic Unii Europejskiej. Do UK można jeszcze podróżować tylko z dowodem osobistym i mimo, że nie zmieni się to do końca 2020 roku to urzędnicy już zaczynają zadawać pytania odnośnie dokumentów i celu podróży.

Obywatele Wielkiej Brytanii również mogą korzystać jeszcze z udogodnień obywateli UE i np. korzystać z szybszych korytarzy na przejściach granicznych i lotniskach oznaczonych jako UE/EOG/CH.

Jak zmieni się podróż do UK po 2021 roku?

Przede wszystkim będzie trzeba uzbroić się w paszport, który będzie niezbędny do przekraczania granic. Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że obywatele Unii Europejskiej nie będą potrzebowali wiz, aby wjechać do UK. Trzeba będzie natomiast przygotować się na rozmowę z urzędnikiem, który najczęściej pyta o cel wizyty, o środki finansowe na podróż i problemy z prawem w przeszłości.

prawo jazdy w smartfonie

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Zasady wjazdu do UK i podróżowania po Wielkiej Brytanii nie zmieni się do końca roku 2020 . W 2021 roku jednak będzie wyglądać podobnie, jak do innych krajów z poza Unii Europejskiej. Nie będzie natomiast potrzebne Międzynarodowe Prawo Jazdy i spokojnie będzie można jeździć motocyklem po Anglii, Szkocji, Walii i Północnej Irlandii na polskim Prawie Jazdy.

KOMENTARZE