fbpx
A password will be e-mailed to you.

Za nami kolejny etap prac legislacyjnych, które prowadzą do tego, żeby kierowcy z prawem jazdy kat. B mogli bez egzaminu jeździć motocyklami z silnikiem o poj. 125 ccm – podpis prezydenta.

16 lipca prezydent złożył podpis pod ustawą z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Jeden z jej przepisów to „ustanowienie uprawnienia dla osoby posiadającej od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – bez zdawania egzaminu”.

Kierowcy z prawem jazdy kat. B nie mogą jeszcze wsiadać na motocykle. Ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a od daty jej ogłoszenia musi upłynąć 30 dni. Dopiero wtedy ten przepis stanie się obowiązującym prawem.

Można się spodziewać, że na ogłoszenie ustawy poczekamy około tygodnia (np. inna ustawa podpisana przez prezydenta 7 lipca została publikowana w Dzienniku Ustaw 15 lipca), a więc przepis zacznie obowiązywać prawdopodobnie w ostatnim tygodniu sierpnia.


REKLAMAREKLAMA


Warto wiedzieć, że zmiany w ustawie dotyczą też wielu innych kwestii ważnych dla kandydatów na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy, np. możliwości przystąpienia do egzaminu państwowego bez odbycia części teoretycznej szkolenia (jeśli nauczymy się sami teorii) czy też umożliwienie zdawania egzaminu przy wykorzystaniu pojazdu, którym odbywano szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców.

KOMENTARZE


REKLAMA