fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kalendarz Pirelli na rok 2015 został zaprezentowany 18 listopada prasie, gościom i kolekcjonerom z całego świata w Pirelli HangarBicocca, przestrzeni sztuki współczesnej w Mediolanie.

Mediolan został wybrany na miejsce prezentacji, by pokazać obiekt ikonę, pewnego rodzaju etykietę ”Made In Italy„ miasta, które ma być wizytówką Włoch na świecie w 2015 r., gdy będzie gościć międzynarodową wystawę Expo Milano 2015.

Autor czterdziestego drugiego wydana The Cal, Steven Meisel jest jednym z najbardziej utytułowanych fotografów mody. Fotografie powstały w ciągu pięciu intensywnych dni zdjęciowych w maju tego roku w studiu w Nowym Jorku.

W swoich fotografiach Meisel zaprezentował niektóre z ikon naszych czasów – reklamy, gwiazdy srebrnego ekranu, buntu w modzie – po raz kolejny pokazując wielką umiejętność przekształcania obiektów swoich obrazów. Fotografowi pomagał w jego pracy zespół stylistów pod kierownictwem Carine Roitfeld, byłej redaktor francuskiego Vogue’a, oraz Pata McGratha, jednego z najbardziej znanych na świecie wizażystów.

Moim zdaniem – mówi Meisel – są to kluczowe wzorce estetyczne w dzisiejszym świecie. Reprezentują stereotypy, które moda i rynek gwiazd narzucają nam obecnie. Nie chciałem tworzyć kalendarza koncepcyjnego lub łączyć go z jakimś konkretnym miejscem, ale raczej stworzyć 12 plakatów, w których kobieta w całej swojej zmysłowości, jest głównym bohaterem dwunastu bardzo różnych obrazów. Ponieważ miałem całkowitą swobodę twórczą, ograniczyłem wykorzystanie ubrań i akcesoriów i uznałem za bardzo ekscytujące eksperymentowanie z kolorami, makijażem i materiałami. To było bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.

Tegoroczny Kalendarz nosi tytuł Dziewczyny z Kalendarza 2015, a 12 dziewcząt to topowe modelki i wschodzące gwiazdy modelingu: Amerykanki Gigi Hadid, Candice Huffine, Carolyn Murphy, (które pojawiły się w kalendarzu Herba Rittsa w 1999 r.) oraz Cameron Russell, Brazylijki Isabeli Fontana, (która znalazła się w kalendarzu Bruce’a Webera w 2003 r., Patricka Demarcheliera w 2005 r., Petera Bearda w 2009 r., Karla Lagerfelda w 2011 r., Mario Sorrenti w 2012 r. i Steve’a McCurry w 2013 r.), Adriana Lima (której zdjęcia znalazły się w Kalendarzu Pirelli Patricka Demarcheliera oraz Steve’a McCurry w 2013 r.) oraz Raquel Zimmermann. Następnie Karen Elson z Anglii (sfotografowana w 2006 r. przez Merta i Marcusa), Portorykanka Joan Small (obecna w Kalendarzu Pirelli Mario Sorrenti’ego w 2012 r.), Rosjanka Natalia Vodianova (która znalazła się również w Kalendarzu z 2003 r. Bruce’a Webera, kalendarzu Nicka Knighta w 2004 r. i Merta i Marcusa w 2006 r.), a także Sasha Luss, podobnie, jak Anna Ewers, z Niemiec.

Prezentacja Kalendarza Pirelli 2015 odbyła się zaledwie kilka dni przed wystawą Forma e Desiderio – The Cal Collezione Pirelli, która odbędzie się w dniach od 21 listopada do 19 lutego 2015 r. w Palazzo Reale w Mediolanie. Zorganizowanie i stworzenie wystawy przez Palazzo Reale i GAmm Giunti promowanej przez Mediolan, miasto kultury, pod patronatem Expo Milano 2015, było możliwe dzięki istotnemu wkładowi Pirelli, które udostępniło swoje pięćdziesięcioletnie archiwum The Cal, w formie ekspozycji.

Najnowszy kalendarz Pirelli 2015 autorstwa Stevena Meisela stanowi 42 edycję wydawanego od 1964 r. kalendarza, tworzonego przez 33 różnych fotografów.

KOMENTARZE