fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kolejny awans Przygońskiego i Czachora. Łaskawiec wbija się do pierwszej trójki. Ruta szybszy od Małysza.

W środę rajdowa karawana opuściła terytorium Peru. Trasa V etapu prowadziła z Arequipa do Arica. Motocykliści i quadowcy mieli do pokonania dystans 411 km, natomiast załogi samochodowe 509 km. Zanim uczestnicy na dobre wyjechali z Peru, byli żegnani przez kibiców, którzy licznie zgromadzili się na ostatnich kilometrach peruwiańskiego odcinka.

W ścisłej czołówce stawki motocyklistów nawiązała się bardzo ciekawa walka między Olivierem Painem a Davidem Casteu. Tum razem to doświadczony Casteu triumfował na odcinku specjalnym. Pain był drugi i nadal utrzymuje pozycje lidera. Cyril Despres był wczoraj piąty. W generalce zajmuje trzecią pozycję. Wielokrotny zwycięzca rajdu Dakar sprawia wrażenie, jakby czekając na odpowiedni moment wstrzymywał swój atak. Joan Barreda Bort nie miał wczoraj szczęścia. Problemy techniczne na długi czas unieruchomiły go na trasie. W tym roku Barreda jedzie niezwykle szybko i gdyby nie kłopoty z motocyklem mógłby walczyć zwycięstwo.

Kuba Przygoński zaliczył kolejny awans. Na etapie był 11-sty, a w klasyfikacji generalnej zajmuje dobrą, ósmą pozycję. Także Jacek Czachor poprawił swój wynik w klasyfikacji rajdu i po pięciu dniach rywalizacji wskoczył na 26 miejsce. Marek Dąbrowski nie jest w stanie narzucić większego tempa. Wczorajszy dzień ukończyła na 90 pozycji, jednak jak sam podkreśla, jedzie przede wszystkim dla zespołu, a nie wyniku.

Zwycięska passa Marcosa Patronelliego trwa nieprzerwanie. Argentyńczyk ponownie wygrał dzień rywalizacji, umacniając pozycję lidera. Świetnie pojechał wczoraj Łukasz Łaskawiec, który na mecie zameldował się chwilę po Patronellim. Szybka jazda dała Polakowi awans do pierwszej trójki. Niestety dla Rafała Sonika nie był to najlepszy dzień. Zawodnik zaliczył na trasie wywrotkę i został przygnieciony przez quada. Wyczołgał się spod maszyny, jednak aby postawić pojazd na kołach, musiał liczyć na pomoc rywali. Rafał do mety dojechał z 11 czasem, co kosztowało go spadek na czwartą pozycję.

Nani Roma zdobył wczoraj swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w tym roku. Na linii Al-Attiyah – Peterhansel nastąpiło lekkie rozluźnienie. Podczas V etapu Nasser  był siódmy, dając liderowi klasyfikacji chwile wytchnienia. Stephane Peterhansel doskonale wykorzystał ten dzień, odnotowując drugi czas na odcinku specjalnym i umacniając prowadzenie w klasyfikacji załóg samochodowych.

Bardzo dobrze spisał się Szymon Ruta, któremu udało się uzyskać najlepszy wynik wśród Polaków. Szymon był wczoraj 26. Tuż za nim na mecie pojawił się Adam Małysz z 27 czasem. Załoga Małysz Marton utrzymała 19 pozycję w generalce. Adam podkreślał wczoraj, że jest bardzo zadowolony z samochodu. Przyznał również, że na wydmach zdarza mu się popełniać błędy i ma świadomość, że wynikają one przede wszystkim z braku doświadczenia. Załoga Piotr Beaupre, Jacek Lisicki zajęła wczoraj 64 pozycję i udało jej się awansować o dwa miejsca w klasyfikacji. Dariusz Żyła był wczoraj 70, co niestety kosztowało go spadek na 92 pozycję w generalce.

W wadze ciężkiej triumfował Hans Stacey. Nadal bardzo dobrze radzi sobie załoga Eduarda Nikolaeva, która zajęła wczoraj drugą pozycję na etapie i awansowała także na drugie miejsce w generalce. Nowym liderem klasyfikacji został Gerard De Rooy, który zajął trzecią pozycję.

Polska załoga Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs zajęła 51 pozycję, co nie wpłynęło na 30 miejsce w klasyfikacji. Natomiast Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba i Robert Jachacy dojechali z 55 czasem, awansując o jedno oczko, na 51-sze miejsce.

 

Klasyfikacja rajdu Dakar po V etapie:

 

Klasyfikacja generalna – Motocykle

1 Olivier Pain

2 David Casteu

3 Cyril Despres

8 Jakub Przygoński

26 Jacek Czachor

76 Marek Dąbrowski

 

Wynik etapowy – Motocykle

1 David Casteu

2 Olivier Pain

3 Juan Pedrero

11 Jakub Przygoński

37 Jacek Czachor

90 Marek Dąbrowski

 

Klasyfikacja generalna – Quady

1 Marcos Patronelli

2 Ignacio Nicolas Casale

3 Łukasz Łaskawiec

4 Rafał Sonik

 

Wynik etapowy – Quady

1 Marcos Patronelli

2 Łukasz Łaskawiec

3 Ignacio Nicolas Casale

10 Rafał Sonik

 

Klasyfikacja generalna – Samochody

1 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret

2 Nasser Al-Attiyah, Lucas Cruz

3 Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz

19 Adam Małysz, Rafał Marton

56 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki

62 Szymon Ruta, Laurent Lichleuchter

92 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

 

Wynik etapowy – Samochody

1 Nani Roma, Michel Perin

2 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret

3 Robby Gordon, Kellon Walch

26 Szymon Ruta, Laurent Lichleuchter

27 Adam Małysz, Rafał Marton

64 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki

70 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

 

Klasyfikacja generalna- Ciężarówki

1 Gererd De Rooy, Tom Colsoul, Darek Rodewald

2 Eduard Nikolaev, Sergey Savostin, Vladimir Rybakov

3 Ayrat Mardeev, Aydar Belyaev, Anton Mirnit

30 Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs

51 Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba, Robert Jachacy

 

Wynik etapowy – Ciężarówki

1 Hans Stacey, Detlef Ruf, Bernard Der Kindern

2 Eduard Nikolaev, Sergey Savostin, Vladimir Rybakov

3 Gererd De Rooy, Tom Colsoul, Darek Rodewald

51 Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs

55 Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba, Robert Jachacy

KOMENTARZE