fbpx
A password will be e-mailed to you.

Władze hiszpańskiego Bilbao w związku ze sporą ilością wypadków drogowych oraz chęcią chronienia przyrody i czystości powietrza, wprowadziły poważne ograniczenie prędkości maksymalnej terenie całego miasta.

Bilbao stało się pierwszym miastem na świecie, w którym liczba mieszkańców przekracza 300 tysięcy i wprowadziło limit prędkości maksymalnej, wynoszący zaledwie 30 km/h!

Advertisement

To nie żart. Zmiany w prawie wprowadzono 22 września bieżącego roku. Nowe obostrzenia mają sprawić, że na ulicach tego miasta będzie dochodzić do mniejszej ilości wypadków a samochody będą spalać mniej paliwa, co bezpośrednio przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych spalin i przyczyni się do polepszenia jakości powietrza.

Bilbao jest pierwszym na świecie miastem, które liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców i wprowadza limit prędkości wynoszący 30 km/h na całym swoim obszarze. Warto pamiętać, że zmiana nie była wprowadzona metodą szoku: już w w roku 2019, na 80% ulic hiszpańskiego miasta obowiązywał limit prędkości wynoszący 30 km/h.

Bezpieczeństwo i czystość powietrza

To nie koniec walki o zmniejszenie ilości wypadków na drogach. Władze Hiszpanii do 2023 chcą wprowadzić rozwiązania legislacyjne, które będą miały za zadanie zredukować ruch ulicznych w centrach miast do wartości bliskiej zeru – mowa o miejscowościach, w których zamieszkuje powyżej 50 tysięcy osób.

Advertisement

Z jednej strony te przepisy utrudnią życie mieszkańcom, z drugiej sprawią, że powietrze w największych hiszpańskich aglomeracjach będzie czystsze, a hałas zdecydowanie niższy co w znaczący sposób pozytywnie odbije się na komforcie życia mieszkańców.


źródło: https://www.transport-publiczny.pl

KOMENTARZE

Advertisement