fbpx
A password will be e-mailed to you.

Świat motocykli, ten w cudzysłowie i bez niego, jest cudownie niejednorodny. Solą numeru grudniowego są testy maszyn z trzech różnych obszarów – sprawności w terenie, komfortu na długich dystansach i czystej, bezkompromisowej prędkości. A do tego jak co miesiąc – gawędy o przeszłości, zmagania ze współczesnością i próby odgadnięcia przyszłości. W oczekiwaniu na kolejny sezon polecamy wam lekturę naszego pisma.

Premiera: Aprilia Tuareg 660
Aprilia spokojnie przeczekała pierwszy okres boomu na średniej klasy (i masy) motocykle adventure, pozwalając konkurentom, a zwłaszcza Yamasze, na zjedzenie pierwszego kawałka tego dużego tortu. W końcu stanęła do wyścigu po serca i pieniądze fanów turystyki offroadowej. Andrzej pojechał na testy i solidnie sprawdził nowego Tuarega w bardzo różnych okolicznościach. 

Premiera: Honda NT1100

Wydawało się, że klasyczne szosowe turystyki odeszły w zapomnienie. Tymczasem Honda solidnie przerobiła swoją hitową Afrykę Twin i stworzyła motocykl może nie rewolucyjny, ale w pełni wystarczający, by spełnić oczekiwania duchowych sierot po Deauville i Pan European. Nie możemy co prawda zorganizować pierwszego Polaka na księżycu, ale w redakcji mamy pierwszego, który jeździł nową NT1100.

Sprawdzian: KTM Moto2

W telewizyjnych relacjach z wyścigów mistrzostw świata klasy Moto2 startujące tam maszyny są pokazywane z pewnej odległości i jawią się jako niezwykle estetyczne i pełne gracji. Przyglądając im się bliżej, widać jedną wielką rzeźbę, ale nie byle jaką, bo poświęconą bogini prędkości. Andrzej zrobił sobie prezent na urodziny i pojechał na tor Red Bull Ring, by wypróbować motocykle – te konkretne egzemplarze – którymi ścigali się Brad Binder i Miguel Oliveira. Po czym na chwilę zwariował… ale wcale mu się nie dziwimy.

Strefa bez prawka: Junak M12 Cafe

Junak M12, wbrew narzekaniu malkontentów, okazał się jedną z najlepiej sprzedających się stodwudziestekpiątek w historii polskiego rynku motocyklowego. Najnowsza odsłona tego polsko-chińskiego Amerykanina jest nieco bardziej sportowa w charakterze. Oczywiście słowo „sport” traktujemy tu bardzo umownie… Ale bądźmy szczerzy – w tej klasie nie oczekujemy osiągów, za to bawimy się konwencją. A do tego ten Junak nadaje się doskonale!

Oldtimer: Douglas Dragonfly

Ważka, która w rzeczywistości była dobrze odżywionym słoniem i jednocześnie łabędzim śpiewem… W tym motocyklu nagromadziło się sporo zwierzęcych odniesień. Brytyjski Douglas Dragonfly jest motocyklem bardzo rzadko spotykanym, a przy tym pięknym. Marcin Pendowski opisał dla nas jego historię, a także własne doświadczenia i satysfakcję z posiadania.

A to historia: Bogdan Kanty

Wielcy zawodnicy rzadko zostają równie doskonałymi trenerami, którzy wychowują kolejne pokolenia mistrzów. Przyczyn tego stanu jest wiele, często stoi za tym specyficzna osobowość, która nie pozwala dzielić się własnym talentem. Bogdan Kanty był inny – nie dość, że sam jeździł znakomicie, to jeszcze jak nikt inny potrafił przygotować motocykl do wyścigu. Nie dość tego – trenował również młodszych zawodników, którzy z czasem sami zaczęli wygrywać zawody wielkiego formatu.

Osobowość: Graham Jarvis

Graham wygląda starzej niż wskazują na to jego dokumenty, za to jeździ z dużo większą werwą, niż można tego oczekiwać od gościa w jego wieku. Na południu Hiszpanii stworzył swój prywatny offroadowy raj, do którego chętnie zaprasza innych zawodników i… gotuje im tam prawdziwe piekło. Eliasz, przy okazji wizyty na tym „ranczu śmierci”, przeprowadził ciekawy wywiad z pierwszym Belzebubem świata enduro.

Świat Motocyklistów: Jerzy Pilarski – klub Weteran

Lech wziął tym razem na spytki jedną z najbardziej znanych postaci warszawskiego środowiska motocyklowego. Jerzy Pilarski od lat jest filarem stołecznego klubu Weteran, a przy tym człowiekiem beznadziejnie zakochanym w niemieckiej myśli technicznej. I jak się okazuje, świetnym gawędziarzem!

Custom: Suzuki GSX-R 750 SRAD Classic Team Suzuki

Kultowe dzieło Japończyków wzniesione na nowy poziom przez Brytyjczyków stało się dla Smoka pretekstem do powrotu do własnej przeszłości, kiedy to pewnego jesiennego dnia zgłębiał w praktyce zjawisko tarcia. A my po prostu cieszymy oczy wspaniałą maszyną, która otrzymała drugie życie!

Używki: Ducati Hypermotard

Motocykl pozornie bezsensowny, który od kilkunastu lat znajduje jednak swoje miejsce w ofercie Ducati. Gdzie tkwi jego sekret i czy warto rozejrzeć się za egzemplarzem używanym? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie i jednocześnie nie zgubić się w gąszczu różnych wersji tego modelu.

Jak to działa: Systemy łączności

Od wielkiego i nieporęcznego CB-radia po współczesne miniaturowe interkomy o wielkich możliwościach – człowiek zawsze lubił gadać i to się chyba nie zmieni. Tomek prześledził historię urządzeń, dzięki którym motocykliści z całego świata nie byli i nie są w czasie jazdy skazani wyłącznie na towarzystwo własnych myśli.

Sport: Sezon 2021 w MotoGP

Wspaniały rok dla Fabio Quartararo, wspaniały rok dla Yamahy i bardzo satysfakcjonujący dla kibiców. Sezon 2021 to również ostatni rok startów legendarnego Valentino Rossiego i wyboisty powrót Marca Marqueza. Podsumowaliśmy te kilka intensywnych miesięcy i niecierpliwie czekamy na kolejne starcie motocyklowych tytanów!

Sport: Zima na hali

Śnieg i mróz nie muszą oznaczać przymusowej przerwy w treningach na motocyklu – czy to na asfalcie, czy w terenie. W całej Polsce powstaje coraz więcej hal, w których można dbać o formę przez cały rok. Zebraliśmy dla was garść propozycji z całej Polski – miejscówki, terminy i koszty. 

Dookoła komina: Beskid Niski

Na zachód od Bieszczadów rozciąga się kraina nieco mniej popularna wśród turystów, za to oferująca im naprawdę wiele. Przyroda, fajne drogi, liczne ślady przeszłości i pamiątki po dawnym polskim przemyśle naftowym. W Beskid Niski na pewno warto pojechać!

Za horyzont: Skuterami do Chorwacji

Żaden pomysł nie jest głupi, jeśli tylko daje radość i satysfakcję. A jeśli przy okazji można pomóc potrzebującym, staje się wspaniałą ideą. Kilku rosłych chłopów na kilku niezbyt mocnych i nie zawsze niezawodnych skuterach wybrało się do Chorwacji, zbierając jednocześnie środki na leczenie dwójki chorych dzieci. Takie inicjatywy chcemy oglądać jak najczęściej!

Po więcej zapraszamy do najnowszego, grudniowego wydania naszego magazynu, który kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE