fbpx
A password will be e-mailed to you.

Wraz z końcem wakacji na rynku pojawiła się nowa stodwudziestkapiątka Junaka. Nie mieliśmy jeszcze okazji jeździć tą maszyną, ale już z samego komunikatu importera możemy wnioskować, że będzie nieźle.

Po pierwsze, nowy model SC 125 dysponuje maksymalną mocą przewidzianą przez kodeks drogowy, aby jeździć nim z samochodowym prawem jazdy kategorii B. Wszystko to dzięki dopracowanej konstrukcji z czterozaworową głowicą, elektronicznym wtryskiem paliwa i chłodzeniem cieczą.Silnik wyposażony jest w dodatkowy wałek wyrównoważający, który sprawia, że praca jednostki jest aksamitnie gładka. Moc przenoszona jest na koło za pomocą sześciostopniowej skrzyni biegów, więc przy mocy 15 KM zapowiada się dosyć dynamiczna jazda. Dokumenty homologacyjne deklarują prędkość maksymalną motocykla powyżej 100 km/h, a to już w zupełności wystarczy, żeby nie zamulać w miejskiej jeździe.Po drugie, po raz pierwsze w junakowej stodwudziestcepiątce pojawia się nowoczesny kolorowy ekran TFT. Oświetlenie realizowane jest w technologi full-LED. Takie rozwiązania jeszcze niezbyt często goszczą w motocyklach klasy 125 ccm, więc nowy SC z pewnością znajdzie się w czubie  krajowych rankingów tej klasy pojemnościowej.Całości dopełniają: przednie zawieszenie upside-down, tylne zawieszenie typu monoshock oraz spora przednia tarcza hamulcowa o średnicy 300 mm. Na pokładzie znajdziemy również gniazdo USB.

Maszyna jest typowym miejskim nakedem o nowoczesnej stylistyce i już nam się podoba, zwłaszcza że wygląda na to, iż wizyty na stacjach benzynowych nie będą zbyt częste – motocykl dysponuje zbiornikiem o nieczęsto spotykanej w tej klasie pojemności 20 l.Jednak dopiero po przeprowadzeniu redakcyjnych „morderczych” testów będziemy mogli powiedzieć, czy Junak SC 125 wart jest swojej ceny, którą importer określił na 14 999 zł.Dane techniczne


Silnik: czterosuwowy, jednocylindrowy, OHC, 4 zawory na cylinder, chłodzony cieczą, wałek wyrównoważający
Pojemność skokowa: 124 ccm
Moc: 11 kW / 15 KM (przy 10 000 obr./min)Zasilanie silnika: wtrysk paliwa
Prędkość maksymalna: 102 km/h
Rozruch: elektryczny

Hamulec przód: tarczowy, hydrauliczny
Hamulec tył: tarczowy hydrauliczny
Rozmiar opon przód/tył: 110/70 R17 / 140/70 R17

Wymiary, dł./szer./ wys. (mm): 2025/790/1090
Masa własna: 149 kg
Dopuszczalne obciążenie: 150 kg
Wysokość siedziska: 780 mm
Pojemność zbiornika paliwa: 20 litrów (+/- 0,5 l)
Liczba miejsc: 2
Dostępne kolory: czerwony, niebieski, czarny
Homologacja: Euro 5

 

 

KOMENTARZE