fbpx
A password will be e-mailed to you.

W sobotę wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Droższa będzie między innymi jazda bez kasku.

Według nowych stawek jazda bez kasku na motocyklu, motorowerze czy w końcu na quadzie będzie skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Mimo tego, że kaski są jedynym wymaganym przez prawo wyposażeniem ochronnym użytkownika jednośladu nie wszyscy przestrzegają przepisów. Jak pokazują badania najlepiej jest wśród motocyklistów – 99% zakłada odpowiednią skorupę. Wśród motorowerzystów jest więcej osób stwierdzających, że kask nie jest konieczny do jazdy. Tu 96% respektuje przepisy. W rozbiciu na województwa najgorzej jest na Podkarpaciu. Tu tylko 86% motorowerzystów zakłada odpowiednią skorupę. Nieco lepiej jest na Mazowszu. Tu 89% ma kask na głowie podczas jazdy.

Nowy taryfikator zmienia też wysokość mandatów za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Teraz grozi za to 800 zł. 300 zł zapłaci natomiast kierowca bezprawnie posługujący się kartą parkingową wystawioną na osobę niepełnosprawną.

Piesi poruszający się poza terenem zabudowanym bez odpowiednich odblasków zapłacą 100 zł. Uregulowano też kwestię mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Oni zapłacą 500 zł.

KOMENTARZE