fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dodatkowe etykiety na dystrybutorach paliwa mają bezpośredni związek nową unijną dyrektywą. Zdaniem urzędników nowe symbole ułatwią wybór odpowiedniego paliwa i pozwolą uniknąć niechcianej pomyłki. Nowe etykiety pojawią się na wszystkich polskich stacjach już od 12 października tego roku. Docelowo zmiany obejmą wszystkie kraje Unii Europejskiej. Co więcej nowe oznaczenia znajdziemy również w Szwajcarii, Serbii, Turcji, […]

Dodatkowe etykiety na dystrybutorach paliwa mają bezpośredni związek nową unijną dyrektywą. Zdaniem urzędników nowe symbole ułatwią wybór odpowiedniego paliwa i pozwolą uniknąć niechcianej pomyłki.

Advertisement

Nowe etykiety pojawią się na wszystkich polskich stacjach już od 12 października tego roku. Docelowo zmiany obejmą wszystkie kraje Unii Europejskiej. Co więcej nowe oznaczenia znajdziemy również w Szwajcarii, Serbii, Turcji, Macedonii czy na Islandii.

Nowe oznaczenia paliw:

Benzyna (w kółku):
E5 – paliwo o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc.
E10 – z 10 proc. biokomponentów, u nas ten typ paliwa jest praktycznie niespotykany

Diesel (kwadrat):
B7 – 7 proc. biokomponentów, najczęściej spotykane paliwo
B10 – 10 proc. biokomponentów, tylko do niektórych silników
Gaz (romb):
LPG – gaz płynny, tego punktu przedstawiać raczej nie musimy
H2 – wodór
CNG – sprężony gaz ziemny, dostępny w niewielu miejscach, głównie w największych miastach
LNG – skroplony gaz ziemny, ten rodzaj paliwa znajdziemy raczej poza granicami naszego kraju
Nowe etykiety pojawią się oczywiście nie tylko stacjach paliw, ale również na samochodach i motocyklach – oznaczenia te znajdziecie w okolicach korka wlewowego. Nowe pojazdy już posiadają te symbole. Nowe symbole mają być rozwinięciem dotychczasowych oznaczeń – Pb i ON.

KOMENTARZE

Advertisement