fbpx
A password will be e-mailed to you.

Norton Motorcycles będzie mieć nowego właściciela. To TVS Motors – trzeci co do wielkości producent jednośladów w Indiach. TVS wyłożył za brytyjską markę 20 milionów dolarów!

Tak naprawdę ciężko jest, w krótkim artykule streścić specyfikę problemu, z którym w ostatnim czasie musiał się zmierzyć Norton. Dlatego nie będziemy tego poruszać w tym tekście. Więcej o poczynaniach Stuarta Garnera, wobec marki Norton Motorcycles, przeczytasz tutaj.

Dodatkowo na początku kwietnia informowaliśmy Was, że były właściciel legendarnej marki sprzedał prawa licencyjne do produkcji silnika 961 chińskiemu potentatowi – o tym z kolei przeczytasz tutaj. Dzisiaj wiemy więcej na temat przyszłości marki Norton.

Norton sprzedany. Nowym właścicielem jest konsorcjum z Indii, firma TVS Motors

O kupnie Nortona przez TVS Motors poinformował portal BBC. Według informacji opublikowanych przez Brytyjczyków, Hindusi chcą zainwestować w motocykle Commando, Dominator i V4 RR. To bardzo dobra nowina dla fanów marki – oznacza to, że TVS nie zamierza zaprzepaścić dorobku legendy i produkować motocykli o małych pojemnościach, bazując na rozpoznawalności marki. Być może nowy właściciel usprawni proces produkcyjny motocykli. To z kolei, może mieć dobry wpływ na spadek cen wyżej wymienionych modeli i po prostu większą dostępność jednośladów na rynku. Oznacza to również, że marka Norton przetrwa kryzys, z którym mierzą się obecnie praktycznie wszyscy producenci na świecie.

norton-commando-961

W swoim oświadczeniu dyrektor zarządzający TVS Motors, Sudarshan Venu, powiedział:

To dla nas bardzo ważny moment. Norton to kultowa brytyjska marka znana na całym świecie i daje nam ona ogromną szansę na przebicie się z naszymi produktami na skalę światową! Zrobimy wszystko, aby odbudować markę Norton na rynku motocyklowym i odzyskać jej pełny blask.

Advertisement

Venu dodał również, że nowy właściciel będzie „ściśle współpracować” ze starymi pracownikami marki Norton, a firma zachowa swoją charakterystyczną tożsamość, zdobywając nowe rynki.

Co ciekawe na stronie TVS Motors możemy przeczytać:

do zakupu marki doszło w ramach transakcji gotówkowej (kwota 16 mln GBP), poprzez przejęcie poszczególnych aktywów marki Norton Motorcycles za pośrednictwem jednej z zagranicznych spółek należnych do TVS Motor. Będzie to jedno z najciekawszych przejęć kondygnowanego producenta motocykli w ostatnim czasie i odzwierciedli szybko rosnącą pozycję TVS Motor Company i Indii na międzynarodowym rynku dwukołowych pojazdów.

Ciekawe co na to zatwardziali fani marki, którzy teraz mogą spodziewać się spadku cen pojedynczych modeli marki, a sam Norton z „butikowego” producenta może przeobrazić się w popularną na całym świecie markę motocykli. Czy to nie oznacza w jakiś sposób zmiany tożsamości? Poza tym nieco martwi fakt, że Norton nie pozostanie typowo europejską marką, która mogłaby zostać wcielona do korporacyjnej machiny jednego z europejskich producentów, tylko wyjedzie daleko na wschód. Cóż, bądźmy dobrej myśli – jeżeli miała być to ostatnia deska ratunku dla Nortona, to dobrze, że tak się stało.źródło: www.bbc.com

KOMENTARZE