fbpx
A password will be e-mailed to you.

Sensacja we Włoszech. Valentino Rossi zwyciężył po raz pierwszy w tym sezonie. Marc Marquez zdobył tylko jeden punkt za 15 miejsce.

Ten wyścig już od początku treningów zapowiadał się sensacyjnie. Obaj zawodnicy Hondy mieli kłopoty z ustawieniami motocykli. Również kwalifikacje nie poszły im najlepiej. I Marc Marquez, i Dani Pedrosa ustawili się na starcie w drugim rzędzie. Dla mistrza świata był to pierwszy start z drugiego szeregu w tym sezonie.

Pole position wywalczył Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha), za nim stanął Andrea Dovizioso (Ducati Team), a z trzeciego miejsca startował Valentino Rossi (Movistar Yamaha).

Lorenzo jest specjalistą od dobrych startów, więc i tym razem wystrzelił po zgaśnięciu czerwonych świateł. Ale znakomicie wystartował również Rossi, a Marquez szybko przecisnął się do czołówki. I zaczął próby wyprzedzania Rossiego. Okazało się, że podczas sesji kwalifikacyjnej, w której nie uzyskał znakomitego rezultatu, jego zespołowi udało się znaleźć właściwe ustawienia motocykla i teraz podjął walkę z rywalami na Yamahach. Udało mu się nawet wyprzedzić Rossiego, ale Doctor od razu kontrował i nie oddawał na dłużej drugiego miejsca.

Wkrótce wyprzedził kolegę z zespołu. To samo udało się Marquezowi, który mocno naciskał na lidera wyścigu. Jadąc bardzo ostro, na granicy przyczepności, popełnił jednak błąd. Na zakręcie wjechał na krawężnik i nie utrzymał równowagi. Uślizg tylnego koła, upadek, na szczęście niegroźny, potem kłopoty z uruchomieniem motocykla – sprawiły że spadł na ostatnią, 20 pozycję. Do końca wyścigu udało mu się dotrzeć na 15 miejsce, dzięki czemu zdobył jeden punkt do klasyfikacji generalnej.

Rossi minął linię mety niezagrożony. Żaden z rywali nie walczył też z Lorenzo o drugie miejsce. Trzeci dojechał Dani Pedrosa, który po nienajlepszym początku wyścigu przesuwał się systematycznie do przodu. O trzecie miejsce próbował jeszcze walczyć Andrea Dovizioso, ale Pedrosa i jego Honda okazali się lepsi od zawodnika i motocykla Ducati.

Marc Marquez nadal pozostaje liderem klasyfikacji generalnej. Ma 289 punktów i jeśli tylko nie zacznie go prześladować pech, powinien dowieźć tę przewagę do końca sezonu. Drugie miejsce zajmuje nadal Dani Pedrosa. Zdobył 215 punktów, ale jego przewaga nad trzecim Valentino Rossim stopniała do zaledwie jednego punktu. W kolejnych wyścigach będziemy więc świadkami walki o tytuł wicemistrza świata między tymi dwoma zawodnikami. Czwarty, Jorge Lorenzo, ze 177 punktami ma już raczej małe szanse na miejsce na podium na koniec sezonu, ale będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony i sprawi, że walka Rossiego z Pedrosą będzie jeszcze ciekawsza.

KOMENTARZE