fbpx
A password will be e-mailed to you.

Grand Prix Malezji na torze Sepang zakończyło się 12 w tym sezonie zwycięstwem mistrza świata. The Doctor był drugi i umocnił się na drugim miejscu w generalce. Pedrosa wypadł z wyścigu i z rywalizacji o końcowe podium sezonu.

Marc Marquez, który już od dwóch tygodni cieszy się z tytułu mistrza świata, odniósł 12 zwycięstwo w tym sezonie i w ten sposób dorównał dotychczasowemu rekordziście. Przed nim 12 zwycięstw w ciągu jednego sezonu odniósł Mick Doohan w 1997 r.

Marquez nienajlepiej wystartował. Przez moment jechał na dziewiątej pozycji, ale bardzo szybko odrabiał straty i już na drugim okrążeniu znalazł się na trzecim miejscu za prowadzącymi zawodnikami Movistar Yamaha: Jorgem Lorenzo i Valentino Rossim. Rossi na 10 okrążeniu wyprzedził swego kolegę z zespołu, z którym walczy o tytuł wicemistrza. To samo zrobił Marquez i od tej chwili zaczął się pojedynek między nim a Rossim. Na 11 okrążeniu Marquez wysunął się na prowadzenie i już nie oddał go do końca wyścigu, mimo że Rossi bardzo długo jechał tuż za nim i wydawało się, że będzie atakował. Na ostatnich okrążeniach mistrz świata odjechał jednak dość daleko od rywala. Różnica na finiszu wynosiła aż ponad dwie sekundy.

Po drugim już nie wrócił na tor. To był drugi wyścig, w którym kierowca Repsol Honda nie zdobył żadnych punktów. Ponieważ do końca sezonu pozostał tylko jeden wyścig, Pedrosa nie ma już nawet matematycznych szans na końcowe podium. Zgromadził 230 punktów.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej wygląda teraz tak: I miejsce – Marc Marquez, mistrz świata, 337 punktów; II miejsce – Valentino Rossi (275); III miejsce – Jorge Lorenzo (263). Czy w jednym wyścigu w Walencji uda się Hiszpanowi odrobić 12 punktów, które dzielą go od Doctora? Raczej nie, ale przecież jeszcze w połowie sezonu wydawało się, że Lorenzo nie ma szans na końcowe podium, więc wszystko jest możliwe.

Po wyścigu w Malezji Honda Motor Company zdobyła mistrzostwo świata w kategorii konstruktorów. To już 63 tytuł Hondy we wszystkich klasach mistrzostw.

Warto jeszcze odnotować, że w klasie Moto2 mistrzem świata został Esteve Rabat, natomiast w klasie Moto3 liderem jest Alex Marquez, brat Marka. Ma przewagę 11 punktów nad rywalem, Australijczykiem Jackiem Millerem. Losy tytułu rozstrzygną się za dwa tygodnie w Walencji.

KOMENTARZE