fbpx
A password will be e-mailed to you.

Niedzielny wyścig o Grand Prix USA na kalifornijskim torze Laguna Seca sprawił tylko jedną niespodziankę – drugie miejsce Stefana Bradla. Zwycięstwa Marka Marqueza i trzeciegoi miejsca Valentino Rossiego można było się spodziewać.

Mistrz świata Jorge Lorenzo (Yamaha Racing) i jeszcze do niedawna jego główny konkurent Dani Pedrosa (Repsol Honda) stanęli na starcie, ale nie spodziewaliśmy się po nich walki o podium. Lorenzo po dwóch operacjach złamanego obojczyka, Pedrosa z podobnym, ale lżejszym złamaniem chcieli zdobyć przynajmniej po kilka punktów, żeby utrzymać miejsca w czołówce klasyfikacji generalnej.

Z tej sytuacji skorzystał przede wszystkim niesamowity Marc Marquez (Repsol Honda), najlepszy od kilku lat debiutant w królewskiej klasie. Start nie jest jego najmocniejszą stroną – ruszył z drugiej pozycji i od razu spadł na czwarte miejsce. Ale potem systematycznie wyprzedzał – najpierw Alvaro Bautistę (GO&FUN Honda Gresini). Potem na słynnym wirażu zwanym Korkociągiem – Valentino Rossiego (Yamaha Racing). Zrobił to tak samo, jak w 2008 r. Rossi, gdy wyprzedzał Stonera, ścinając zakręt i wyjeżdżając poza tor. Po wyścigu wyluzowany Valentino pogratulował Markowi tego zagrania.

Po wyprzedzeniu Rossiego przed Marquezem pozostał jeszcze tylko Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP). Bradl wywalczył pole position i od startu prowadził. Uległ jednak Marquezowi, który na finiszu miał przewagę 2,2 sekundy. Bradl dowiózł bezpiecznie drugie miejsce i po raz pierwszy stanął na podium MotoGP (to jego drugi sezon w tej klasie). Valentino Rossi musiał walczyć o utrzymanie trzeciej pozycji z Alvaro Bautistą. Piąty dojechał Dani Pedrosa, a szósty Jorge Lorenzo. Zawiódł nieco Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3), po którym spodziewano się walki o lepsze pozycje.

Advertisement

W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu umocnił się Marquez (163 punkty), drugi jest Dani Pedrosa (147), trzeci Jorge Lorenzo (137). Do czołówki powoli zbliża się Valentino Rossi (117), który wyprzedził o jeden punkt Cala Crutchlowa (116).

KOMENTARZE

Advertisement