fbpx
A password will be e-mailed to you.

Na torze w Barcelonie, gdzie rozgrywano wyścig o Gran Premi Aperol de Catalunya, zwyciężył po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech lat Jorge Lorenzo (Yamaha Racing Team). Tuż za nim finiszowali obaj zawodnicy Repsol Hondy.

Lorenzo wystartował z trzeciego pola, ale szybko wysunął się na pierwszą pozycję i nie oddał prowadzenia już do końca wyścigu. Mówił później, że był zaskoczony – miał zamiar wyprzedzić tylko Cala Crutchlowa, a udało się wyprzedzić również Pedrosę.

Dani Pedrosa, który podczas kwalifikacji pobił rekord toru Catalunya i startował z pole position, walczył raczej o drugie miejsce ze swoim kolegą z zespołu Repsol Honda, Markiem Marquezem, niż o pierwsze z Lorenzo. Na przedostatnim okrążeniu Marquez zwolnił, aby uniknąć kontaktu z motocyklem Pedrosy, który miał lekki uślizg. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie i obaj stanęli na podium.

O ile jednak Lorenzo miał niecałe dwie sekundy przewagi nad Pedrosą, to już obu zawodników Hondy dzieliło zaledwie 8/100 sekundy. Wygląda to trochę tak, jakby Marquez otrzymał nakaz ustępowania miejsca Pedrosie. I stosuje się do niego, ale stara się jednocześnie udowodnić, że jest co najmniej równie dobrym zawodnikiem.

Na czwartym miejscu finiszował samotnie Valentino Rossi (Yamaha Racing Team) ze stratą do lidera prawie sześciu sekund. Jednak gdyby nie upadek Crutchlowa, który wycofał się z wyścigu, czwarta pozycja Rossiego nie byłaby tak oczywista.

Pozostali zawodnicy jechali już znacznie wolniej. Piąty Stefan Bradl minął linię mety ponad 20 sekund za Rossim.

Jorge Lorenzo ma już w tym sezonie trzy zwycięstwa, ale w klasyfikacji generalnej prowadzi nadal Dani Pedrosa z dorobkiem 123 punktów. Lorenzo, dzięki niedzielnej wygranej zbliżył się do Pedrosy na 7 punktów – ma ich 116. Trzeci jest Marc Marquez – 93, a czwarty – mimo że w niedzielę nie zdobył nowych punktów – nadal Cal Crutchlow – 71. Zbliżył się do niego Valentino Rossi, który z 60 punktami zajmuje piąte miejsce.