fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pomysł na tę trasę powstał przy okazji spotkania miłośników dwuzaworowych bokserów BMW, ale pojechać nią może każdy. A osią tej wyprawy będzie Wkra, interesująca dla tych, co lubią przyrodę i tych, których pociąga historia.

Na Mazowszu niełatwo znaleźć interesującą dla motocyklisty trasę, ale jeśli przyjrzeć się, jak kręte potrafią być mazowieckie rzeki, to i drogi się znajdą. Tak jest z Wkrą, która potrafi dostarczyć różnorodnych atrakcji.

Motocyklowe mazowsze

Advertisement

Wyruszyliśmy z Sikor na lewym brzegu Narwi, ale równie dobrze można ruszyć z Warszawy i przez Legionowo skierować się na Nasielsk drogą 632, którą dojedziemy do Dębe przez zaporę piętrzącą wody Narwi w Zalew Zegrzyński. To miejsce ma swój urok, bo na zaporę wjeżdżamy prosto z lasu, jest więc moment zaskoczenia.

Po chwili skręcamy w lewo na szosę nr 62 i dojeżdżamy do Pomiechówka, gdzie spotykamy się z Wkrą.

Po przekroczeniu mostu na tej rzece powinniśmy skręcić w prawo na Kosewko, Szczypiorno, Borkowo by pojechać wzdłuż Wkry, meandrującej obrzeżem lasu. Lecz jeśli przez chwilę pojedziemy dalej na Modlin, w zakolu drogi znajdziemy XIX-wieczny Fort III wewnętrznego pierścienia twierdzy Modlin. Podczas ostatniej wojny był tu obóz jeniecki, a potem obóz zagłady Żydów. Zginęło tu kilkanaście tysięcy ludzi. W nieodległym Kosewie jest Fort II, ale wracamy do Wkry.Motocyklem po Mazowszu - trasa motocyklowa

Na odcinku do Borkowa z łatwością znajdziemy miejsce do relaksu: agroturystykę, gastronomię i wypożyczalnie kajaków, bowiem spływy Wkrą to niemała atrakcja: można przeciąć rezerwat krajobrazowy Dolina Wkry, utworzony dla ochrony wąwozu, którego zbocza sięgają nawet 20 metrów nad lustrem rzeki. Długości tras – do wyboru, do koloru.

W kierunku Nowego Miasta

Niedaleko, na lewo od naszej trasy, w Janowie (ale trzeba się tam dostać szutrówkami lub naokoło) znajduje się stosunkowo dobrze zachowany i dostępny Fort XII zewnętrznego pierścienia twierdzy Modlin.Motocyklem po Mazowszu - trasa motocyklowa

Za Śniadówkiem zostawimy po prawej ręce ciekawy most – miniaturę tego, który był planowany na Trasie Toruńskiej. Zbudowano go w 1984 r. według niezrealizowanego, pomniejszonego projektu mostu Grota-Roweckiego. Był to pierwszy w Polsce most podwieszany na pojedynczym pylonie. W Borkowie zobaczymy pomnik upamiętniający jeden z epizodów Bitwy Warszawskiej 1920 r., bowiem bynajmniej nie rozgrywała się ona tylko pod Wołominem.

Z Borkowa, to mocniej to luźniej trzymając się Wkry, przez Starą Wronę dojeżdżamy do Jońca. Przekraczamy rzekę na jej lewy brzeg i porzucamy, by dać się poprowadzić wzdłuż innej, uroczej rzeki – Sony – do Nowego Miasta. To jedna ze starszych miejscowości Mazowsza, lokowana (jak to się fachowo mówi) w XIV wieku. W 1398 roku wymieniona jako „miasto książęce”. W 1420 roku książę Janusz I nadał Nowemu Miastu prawo chełmińskie. Status miejski straciło w 1869 roku za wspierania Powstania Styczniowego. Z zabytków – zachował się gotycki kościół z XV wieku. Zalew Nowomiejski to kolejna możliwość relaksu, zwłaszcza latem.

Jedziemy w stonę Ciechanowa

Prostą jak od linijki drogą ruszamy do Ojrzenia. Po ok. 5 kilometrach będziemy mijać znak informujący o zjeździe w rejon bitwy o Sarnową Górę. Upamiętnia ją wielki głaz i tablica z opisem ciężkich walk toczonych tutaj w dniach 14-19 sierpniu 1920 r., gdy decydowało się powodzenie ruszającej znad Wkry ofensywy przeciw Armii Czerwonej.Motocyklem po Mazowszu - trasa motocyklowa

Po chwili docieramy do Ciechanowa. Na błoniach na Łydynią, broniony jej mokradłami, wznosi się ładnie odnowiony Zamek Książąt Mazowieckich. Po rewitalizacji, pozwala wygodniej poznać ekspozycję dotyczącą dziejów Księstwa Mazowieckiego, niezależnego od Królestwa Polskiego przez ponad 300 lat. Wystawiono też znaleziska odkryte w wyniku prac prowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat i zmieniające wiedzę o historii zamku.

Z Ciechanowa do Opinogóry jest bliziutko, a to ważne miejsce: siedziba rodowa Krasińskich. Tutaj żył i tworzył Zygmunt Krasiński – trzeci spośród naszych wielkich, dziewiętnastowiecznych wieszczów. I tutaj, w krypcie przypałacowego kościoła jest pochowany. Ekspozycje mieszczącego się tu Muzeum Romantyzmu, urządzone w kilku, rozrzuconych po rozległym parku budynkach, obejmują nie tylko pamiątki rodowe i związane z Zygmuntem Krasińskim, ale także z epoką napoleońską (jest np. autentyczna, skórzana teczka Napoleona) oraz ciekawą ekspozycję romantycznego malarstwa. Jest też gdzie się posilić.

Z Pułtuska do Serocka

Z Opinogóry kierujemy się do miasta kiedyś władanego przez biskupów płockich czyli do Pułtuska. Na brukowany polnymi kamieniami rynek docieramy drogami nr 60 a potem nr 618. Warto tu pamiętać nie tylko o ratuszu z potężną XVI-wieczną wieżą, bazylice kolegiackiej z XV wieku i oczywiście zamku biskupów płockich (z XIV-XIV w., aktualnie „Domu Polonii”, miejscu znanym z różnych wydarzeń, imprez i kuchni polskiej), ale także o kamienicach, na których upamiętniono pobyt (dwukrotny) Napoleona I oraz o domu rodzinnym Krzysztofa Klenczona, muzyka i kompozytora wielu przebojów z lat 60. i 70., do dzisiaj zresztą kultowych.

Wyjeżdżając z Pułtuska przeprawiamy się przez most na Narwi drogą na Wyszków. Po chwili skręcamy w prawo na Zatory i dotarłszy do drogi nr 62, szybko lądujemy na ładnie odnowionym rynku w Serocku.

Motocyklem nad Zalew Zegrzński

Turystycznie to miejsce na uboczu, ale jego historia ma ponad tysiąc lat! Gród istniejący tu na wzgórzu Barbarka już od IX wieku był wielokrotnie palony podczas najazdów Jaćwingów i Litwinów. Z podserockiego Zabłocia pochodził podobno dobrze znany z powiedzonka szlachcic, który – usiłując uniknąć płacenia myta za przewóz towaru – nieźle popłynął (par excellence) na mydle. Mniej znany jest fakt, że w 1948 r. w Serocku przebywał… Pablo Picasso!Motocyklem po Mazowszu - trasa motocyklowa

Warto stanąć pod XVI-wiecznym kościołem, ufundowanym przez ostatnich książąt mazowieckich Janusza i Stanisława, bo spod jego stóp rozpościera się widok na rozlewiska Narwi zasilanej przez Bug. Latem z tutejszego molo można popłynąć na rejs po Zalewie Zegrzyńskim. Warto pomyśleć o relaksie, bo do warszawskiego zgiełku nie ma się co spieszyć. Tu prawie go już słychać…

Trasa: Warszawa – 37 km – Dębe (zapora) – 14 km – Pomiechówek – 14 km – Borkowo – 10 km – Joniec – 8 km – Nowe Miasto – 14 km – Ojrzeń – 16 km – Ciechanów – 8 km – Opinogóra – 39 km – Pułtusk – 15 km – Zatory – 16 km – Serock – 39 km – Warszawa

ok. 230 km

KOMENTARZE