fbpx
A password will be e-mailed to you.

12.05.2012 w Krakowie odbędzie się kolejna odsłona akcji „Motocyklem bezpieczniej…między samochodami”.

Start o 10.00, o godzinie 12.00 przejazd na Kopiec Kościuszki. Cała akcja będzie trwała do 14.00. Stanowisko rozprowadzania motocyklistów będzie znajdowało się przy skrzyżowaniu Al. Focha oraz Al. Krasińskiego (przy parkingu Hotelu Cracovia). Mamy do rozdania 10 tys. ulotek i ok 1000 naklejek z logotypem akcji. Motocykliści ubrani w koszulki z logotypem akcji w grupach po kilku będą przez 4 godziny jeździć pomiędzy samochodami, promując prawidłowe zachowania oraz kulturę jazdy. Pomimo różnych interpretacji kodeksu ruchu drogowego uważamy, że zawsze powinien zwyciężać zdrowy rozsądek, a nasze poglądy na ten temat podziela Policja Małopolska oraz Krakowska.
„Stowarzyszenie MotoAutostrada mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo motocyklistów rozpoczęło akcję pod nazwą „Motocyklem bezpieczniej …. między samochodami”. Wiemy doskonale, że w wielu przypadkach, zgodnie z przepisami mamy prawo przejeżdżania pomiędzy samochodami, omijania stojących pojazdów w korku, a nawet wyprzedzania z prawej strony. Oczywiście nie wszędzie. Warto o tym rozmawiać i zachęcać do poznania szczegółów przepisów ruchu drogowego, a dzięki temu unikniemy nieporozumień i negatywnych zachowań. Z przykrością należy stwierdzić, że część motocyklistów również nie zna tych przepisów.


REKLAMA

Oprócz znajomości zapisów ustaw warto po prostu być dla siebie bardziej kulturalnym na drodze. My, motocykliści nie powinniśmy terroryzować innych uczestników ruchu, a kierowcy samochodów nie powinni zachowywać się jak przysłowiowy „pies ogrodnika”. Poprzez takie działania budujemy niepotrzebne napięcia pomiędzy dwoma grupami użytkowników dróg, a przecież tak naprawdę wszyscy chcemy szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. Wszyscy podziwiamy piękne samochody i motocykle. Mamy wiele podobnych pasji, a mimo to coś złego wstępuje w wiele osób jak tylko wyjadą na ulice. Poza tym często jesteśmy uczestnikami obu grup, przecież większość z nas porusza się również samochodami. Czy warto wobec tego nadal „karmić” te uprzedzenia?

Kierujący samochodami pamiętajcie, że motocyklisty nie chroni karoseria. Podczas kolizji, samochód zazwyczaj zostaje tylko uszkodzony, natomiast dla motocyklisty stłuczka najczęściej kończy się kalectwem lub śmiercią. Jesteśmy, tak jak pieszy i rowerzysta niechronionym użytkownikiem dróg. Często słyszymy o szaleńcach na dwóch kółkach. Tak, to prawda, niektórzy zachowują się nieodpowiedzialnie, ale pamiętajmy, że są lub mogą to być też nasi bliscy lub bliscy naszych znajomych. Znajdźmy inne metody edukacji, niekoniecznie tylko poprzez krytykę i napiętnowanie. Dziś prosimy o wyrozumiałość, a konkretniej o zostawienie miejsca abyśmy mogli pomiędzy Wami przejechać, bo stanie motocyklem w korku pomiędzy samochodami, szczególnie w ciepłe dni, to naprawdę niemiłe przeżycie i niezbyt zdrowe „spędzanie czasu”.

Hasło „MIEJSCA WYSTARCZY DLA WSZYSTKICH” jest apelem do kierujących, do ich logicznego myślenia; to nie jest prośba o przywilej.


REKLAMAREKLAMA


Poprzednie edycje akcji były objęte patronatami trzech prezydentów: Kraków – prof. Jacek Majchrowski, Katowice – Piotr Uszok, Nowy Sącz – Ryszard Nowak. Motocykliści współpracują w Krakowie z jednostkami miejskimi; Wydziałam Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu przy akceptacji krakowskiej oraz małopolskiej Policji. Wydarzenie jest wyjątkowe, Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło współpracę z motocyklistami. Wspólnie rozpoczynamy działania na rzecz bezpieczeństwa. Wielkim sukcesem jest zawieszenie tablic przy Al.Trzech Wieszczy, ukazujących wizerunek motocyklisty pomiędzy samochodami. To nie znak drogowy, to taka mała forma edukacji.
Celem akcji jest: propagowanie prawidłowych zachowań motocyklistów i kierowców samochodów podczas wzajemnego wyprzedzania oraz omijania podniesienie wiedzy na temat przepisów ruch drogowego, tzn.co wolno, a czego nie wolno jadąc pomiędzy samochodami podniesienie świadomości skutków jakie niesie agresja rodząca się pomiędzy użytkownikami samochodów, a motocyklistami propagowanie kulturalnych zachowań wśród wszystkich użytkowników dróg w relacji motocykliści, a kierowcy samochodów oraz piesi współpraca z Policją w celu poprawienia relacji z motocyklistami.

Źródło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada

KOMENTARZE


REKLAMA