fbpx
A password will be e-mailed to you.

Wygląda na to, że my, motocykliści, przekonaliśmy posłów. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, z prawem jazdy kategorii B będzie można wsiąść na motocykl do 125 ccm.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie – ponieważ do zmiany ustawy o kierujących pojazdami jeszcze dość długa droga. Miejmy jednak nadzieję, że Sejm dość szybko załatwi tę sprawę. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Infrastruktury zaaprobowała projekt. Teraz od marszałek Ewy Kopacz będzie zależało, jak szybko zaczną się dalsze prace.

W projekcie znalazł się m.in. zapis, że posiadacze prawa jazdy kategorii B, czyli tej najpopularniejszej, uprawniającej do kierowania samochodami do 3,5 tony, będą mogli również kierować motocyklami o pojemności silnika do 125 ccm, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg z automatyczną skrzynią biegów pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat.

W pierwotnym projekcie był jeszcze jeden warunek, konieczność odbycia odpowiedniego przeszkolenia praktycznego, ale w trakcie dyskusji został wykreślony.

Oznacza to, że kierowcy z prawem jazdy kat. B będą mogli jeździć skuterami 125. Nie wsiądą jednak na motocykl z manualną skrzynią biegów. Niewykluczone jednak, że w trakcie dalszych prac sejmowych dojdzie i w tym zakresie do zmiany. Przecież dziś osoby, które do stycznia 2013 r. ukończyły 18 lat, mogą bez żadnego przygotowania jeździć nie tylko skuterem ”pięćdziesiątką„, lecz także motorowerem o tej samej pojemności, wyposażonym w skrzynię manualną.

Zobaczymy. Pierwszy krok został już jednak zrobiony.

KOMENTARZE