fbpx
A password will be e-mailed to you.

W stolicy Hiszpanii przetestowany zostanie pas ruchu wydzielony tylko dla motocyklistów. Po około 70-metrowym odcinku ruchliwej drogi, jeździć będą mogli wyłącznie posiadacze jednośladów. Rozwiązanie ma być sprawdzane przez kilka miesięcy. A władze Madrytu liczą na to, że dzięki moto-pasowi uda się nie tylko poprawić płynność ruchu, ale i zmniejszyć liczbę wypadków.

Testy mają odbywać się w północnej części miasta. Pilotażowy pas ruchu dla motocyklistów zostanie wydzielony wzdłuż niezwykle ruchliwej Avenida de Asturias. Nie sprecyzowano jednak, czy odcinek wytyczony będzie w obu kierunkach, czy tylko w jednym.

Tzw. moto-pas będzie miał szerokość 1,3 metra i zostanie wydzielony po prawej stronie, obok dotychczasowych pasów ruchu. W zamyśle ma pomóc motocyklistom w omijaniu korków, bez niepotrzebnego ryzykowania podczas wymijania samochodów. Dzięki temu ma poprawić się nie tylko płynność jazdy, ale też drastycznie ma zmniejszyć się ryzyko wypadków z udziałem motocyklistów.Władze Madrytu zaznaczają, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, planowane jest wytyczanie kolejnych pasów dla motocyklistów w innych częściach miasta. To miałoby zachęcić kierowców do tego, by przesiąść się z samochodów właśnie na jednoślady.

Trudno jednak przewidzieć, jak na tak krótkim odcinku sprawdzić, czy faktycznie taki moto-pas będzie przydatny. Oby finał nie był taki, jak w przypadku buspasów, które choć w części przypadków pomagają, to wielu najzwyczajniej w świecie irytują…

 
KOMENTARZE