fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nieczęsto zdarza się aby w Polsce rozgrywano imprezę o randze mistrzostw Europy, dlatego też dnia 11 czerwca 2023 roku warto przyjechać do Bednar pod Poznaniem. Będzie tam można oglądać zmagania najlepszych zawodników rywalizujących w ciągle jeszcze mało znanej, choć niezwykle efektownej dyscyplinie, jaką jest motogymkhana. 

Ten interesujący rodzaj motorsportu, sięgający swoimi początkami lat 70. XX wieku, powstał w Japonii. Polega on na jak najszybszym przejeździe ciasnej, technicznej asfaltowej trasy zawierającej różne przeszkody ułożone z kolorowych pachołków. Formułę zawodów gymkhany przejęto później w wielu innych krajach na świecie, także w Polsce, gdzie w roku 2011 Honda Poland zorganizowała pierwszy wyścig o zasięgu lokalnym. Tegoroczne czerwcowe zawody będą bez wątpienia krokiem w przód, ponieważ będą miały niebagatelny status oficjalnych mistrzostw Europy, a Polska zadebiutuje w zaszczytnej roli gospodarza.Udział zadeklarowało aż 60 zawodników i warto w tym miejscu dodać, że oprócz indywidualnej klasyfikacji generalnej, zaplanowana jest rywalizacja reprezentacji poszczególnych państw. Faworytami są Holendrzy, mający w składzie triumfatora poprzednich mistrzostw, Richarda van Schouwenburga. Bardzo silnym teamem dysponują też nasi południowi sąsiedzi, z Ondrejem Kroupą na czele. Niedawno potwierdzili swoją wysoką formę Francuzi, ale walkę zapowiedziały i inne drużyny. Plany przyjezdnym postarają się pokrzyżować miejscowi pod dowództwem Piotra Szkuta, będącego obecnie najszybszym polskim zawodnikiem. Z pewnością zawita do nas również czołówka riderów z Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Niemiec oraz krajów bałtyckich.

Advertisement

Plan trasy wyścigu głównego otrzyma etykietkę „made in Japan”. Zostanie on bowiem ułożony w ojczyźnie gymkhany przez topowego gymkhanera, Haruhiko Tsujiie. Ma być szybko, emocjonująco i ciekawie. Oprócz niedzielnego konkursu zasadniczego, składającego się z dwóch przejazdów (stanowiącego kwintesencję imprezy), organizatorzy zaplanowali dzień wcześniej (10 czerwca, sobota) dodatkowy konkurs. Zostanie wówczas podjęta próba ustanowienia nowego rekordu Polski w przejeździe pięciu ósemek na czas, tzw. GP8.Co znamienne dla zawodów gymkhany, można w nich startować na każdym rodzaju motocykla dopuszczonego do ruchu po drogach publicznych. Kibice zobaczą w akcji cały przekrój różnych sprzętów, od najpopularniejszych sportów czy nakedów, poprzez supermoto, na ADV kończąc. Przy okazji da się swobodnie porozmawiać z ich właścicielami, którzy chętnie opowiedzą „o co w tym wszystkim chodzi” i doradzą od czego zacząć treningi, etc. 

Wymiar czysto sportowy nie wyczerpuje listy atrakcji przeznaczonych dla gości. Salon Suzuki Indian V Cruiser z Poznania udostępni testówki motocykli, to samo uczyni z kaskami Premier Helmets Polska. Mistrzostwa Europy w motogymkhanie nie wyszłyby poza sferę planów, gdyby nie pomoc licznych pasjonatów i wsparcie sponsorów (ADV Academy, TRANSROB). Impreza w Bednarach pod Poznaniem zapowiada się znakomicie. Będzie ona dodatkowo czymś rzadkim i niebanalnym w polskich realiach motocyklowych, dlatego wszyscy ciekawi nowych doświadczeń niech już teraz rezerwują sobie wolną niedzielę 11 czerwca 2023. Zapraszamy.

Tekst: Lech FrączekKOMENTARZE