fbpx
A password will be e-mailed to you.

Uwaga na zebry! Gdy przecinamy przejście dla pieszych, może nas zaskoczyć mniejsza przyczepność opon do farby. Staraj się omijać pasy „zebry”, bo najechanie na nie może powodować uślizg koła. Szczególnie ślisko jest w czasie deszczu. Ćwiczenia możesz wykonywać przy każdej okazji, aż przejeżdżanie między pasami wejdzie Ci w nawyk. Przykład sytuacji i ćwiczenia Na prostej […]

Uwaga na zebry!

Gdy przecinamy przejście dla pieszych, może nas zaskoczyć mniejsza przyczepność opon do farby. Staraj się omijać pasy „zebry”, bo najechanie na nie może powodować uślizg koła. Szczególnie ślisko jest w czasie deszczu. Ćwiczenia możesz wykonywać przy każdej okazji, aż przejeżdżanie między pasami wejdzie Ci w nawyk.

Przykład sytuacji i ćwiczenia

Na prostej drodze kieruj tak, by oba koła przejechały pomiędzy pasami. Podobnie postępuj, gdy na skrzyżowaniu skręcasz w prawo i składasz motocykl. Gdy pochylasz go w zakręcie, staraj się prowadzić maszynę w taki sposób, aby żadne koło nie przejechało po pasie namalowanym na jezdni.

Przeszkoda spod auta

kiedy jedziesz w bliskiej odległości za samochodem, narażasz się na ryzyko: jeśli przed pojazdem jest studzienka lub dziura w jezdni, to auto weźmie tę przeszkodę między koła, a Ty wpadniesz na nią, ponieważ jej nie zauważysz. Aby zapobiec takiej sytuacji, można wyćwiczyć odpowiednie zachowanie.

Ćwiczenie

Na parkingu ustaw pachołki w sposób pokazany na rysunku. Ćwiczenie wykonaj zmieniając prędkość. Kiedy dojedziesz do pierwszych pachołków, używając przeciwskrętu, omiń przeszkodę raz z lewej, a raz z prawej strony.

Uwaga: zakładam, że znasz i potrafisz stosować przeciwskręt. Ćwiczenie to ma Ci pozwolić nabranie pewności i ustalenie, przy jakiej prędkości nie jesteś w stanie go wykonać. Pamiętaj, że podczas jazdy na drodze publicznej, wśród innych pojazdów, maksymalna prędkość, przy jakiej jesteś w stanie wykonać manewr, będzie mniejsza niż na parkingu.

Fot. Ryszard Chomka

Fot. Ryszard Chomka

W korkach

Zatrzymanie się na światłach to w mieście manewr nagminny. W jaki sposób uniknąć czekania w korkach, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy motocyklem?

Sytuacja A

Widzisz czerwone światło i sznur samochodów przed Tobą. Zwalniasz i szukasz drogi pomiędzy autami, aby ustawić się na początku ich szeregu, tuż przed sygnalizatorem. Gdy ruszasz jako pierwszy, unikasz ryzyka, że inny pojazd zajedzie Ci drogę.

Uwaga: podczas wolnego poruszania się nie używaj przedniego hamulca! Ogranicza on możliwość kierowania motocyklem. Zablokowanie przedniego koła podczas wolnego manewrowania może się skończyć wywrotką.

Ćwiczenie

Na parkingu ustaw pachołki w dwóch równoległych rzędach, niezbyt oddalonych od siebie (ok. 1,5 m), w taki sposób, by wyznaczały korytarz prowadzący jakby wężykiem. Zaczynasz od postoju. Twoje zadanie to przejechać korytarzem najwolniej jak potrafisz, delikatnie korygując kierunek jazdy. Nogi trzymaj na podnóżkach. Używaj jedynki, połóż stopę na hamulcu nożnym, gazem utrzymuj stałe obroty. Korzystaj z półsprzęgła. Dwa palce lewej ręki wciskają klamkę sprzęgła, redukując luz w układzie, a także nie pozwalając na zadławienie silnika. Prawa stopa dozuje nacisk na dźwignię hamulca nożnego – jej zadaniem jest pełna kontrola prędkości.

Sytuacja B

Gdy wolno poruszasz się pomiędzy autami, zawsze może się wydarzyć sytuacja, którą uznasz za niebezpieczną. Jeśli używasz przedniego hamulca, może się zdarzyć, że za mocno wciśniesz klamkę. Spowoduje to zablokowanie przedniego koła (bez ABS), co może prowadzić do upadku. Jeśli używasz tylnego hamulca, zbyt mocne wciśnięcie może doprowadzić co najwyżej do zgaśnięcia silnika. Jazda na półsprzęgle może powodować szybsze zużycie się sprzęgła, ale nie zapominaj, co jest twoim celem – lepsza kontrola jazdy.

Ćwiczenie

Na parkingu ustaw pachołki w sposób pokazany na rysunku. Z pozycji postoju wrzucasz pierwszy bieg. Twoje zadanie to przejechać ten odcinek najwolniej jak potrafisz i z nogami na podnóżkach. Pokonujesz cały odcinek na jedynce, na półsprzęgle, ze stopą na hamulcu nożnym. Manetką gazu utrzymujesz stałe obroty.

 

Fot. Ryszard Chomka

Fot. Ryszard Chomka

Nieostrożne cofanie

Jedziesz za autem, a przed sklepem, po prawej stronie, stoją zaparkowane pojazdy. Trzymasz się blisko krawężnika. W pewnym momencie kierowca jednego z samochodów decyduje się wycofać z parkingu. Niestety nie dostrzega, że nadjeżdżasz, bo widok zasłania mu auto po jego prawej stronie: wysuwa się tuż przed Tobą! By uniknąć kolizji, musisz wykonać szybki manewr.

Ćwiczenie

Na parkingu ustaw pachołki jak na rysunku. Przejedź próbę kilka razy zmieniając prędkość, z nogami na podnóżkach. Kiedy dojedziesz do drugiego pachołka, stosując przeciwskręt, omiń przeszkodę (pachołek C).

Fot. Ryszard Chomka

Fot. Ryszard Chomka

KOMENTARZE