fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rozszerzenie uprawnień dla kierowców ma dotyczyć zwiększenia limitu wagowego dla pojazdów, którymi poruszają się kierowcy posiadający kategorię „B”. Obecnie kierowca z taką kategorią może poruszać się pojazdem ważącym do 3,5 tony. Po zmianach kierowca mógłby prowadzić pojazd, który waży 4,25 tony.

Propozycja zmian powstała w wyniku pracy Ministerstwa Infrastruktury, które chce, aby kierowcy posiadający prawo jazdy kat. „B” nie mieli problemu z jeżdżeniem autami zasilanymi paliwami alternatywnymi. Tutaj w dużej mierze chodzi o pojazdy elektryczne, których baterie są dosyć ciężkie i w przypadku dużych aut, kierowcy, posiadający podstawowe prawo jazdy, mogliby mieć problem z jazdą takim autem.

Prawo jazdy a pojazdy elektryczne

Po zmianach, kierowcy będą mogli jeździć: „Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.”

Prawo jazdy kategorii B. Większe uprawnienia od 2021 roku!

Projekt zmian obecnie trafił do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Jeżeli okaże się, że wszystko z nim jest ok, to rozszerzenie uprawnień dla kierowców z kategorią „B” miałoby zacząć działać już od maja przyszłego roku. Jednym z warunków  jazdy cięższym pojazdem, miałoby być posiadanie prawa jazdy kategorii „B”, przyjemniej od dwóch lat.

KOMENTARZE