fbpx

„Ten, który pierwszy spróbował nieść kota za ogon, nauczył się czegoś, czego nie nauczyłby się w żaden inny sposób.” Motocykle dają nam ogromną przyjemność płynącą z ich prowadzenia, ale także wymagają ciągłego doskonalenia tej umiejętności. Na nasze szczęście wiele błędów już popełniono i nazywając je doświadczeniem opisano w książkach i filmach. Oczywiście nic nie zastąpi praktyki, ale by nie odkrywać kota i koła na nowo, polecamy uzupełnić teorię. Oferta książek i filmów o motocyklowej technice jazdy jest bogata, przyjrzyjmy się więc kilku najpopularniejszym pozycjom o tej tematyce.

Na skróty:

Zdjęcia: Autor

Książki

Książki „Motocyklista Doskonały” oraz jej uzupełniona część „Motocyklista Doskonały: Droga do Mistrzostwa” autorstwa Davida Hougha (wym. Hafa) są na polskim rynku już prawie 15 lat i według nas rzeczywiście są to, jak chwali je sam autor, książki, w których każdy motocyklista znajdzie coś dla siebie. Obie zapewniają solidną dawkę wiedzy nie tylko o pokonywaniu zakrętów. Opisują oczywiście kiedy dodawać gazu, jak pochylać motocykl, jak hamować i przypominają, by ćwiczyć hamowanie awaryjne – ale nie tylko! Znajdziemy także opisy: wpływu geometrii motocykla, rozkładu mas i profilu opony na jazdę, pokonywanie zakrętów, zasady jazdy w grupie oraz jazdy z dodatkowym bagażem i pasażerem. Użyteczną wiedzę stanowią opisy sytuacji niebezpiecznych, miejskich pułapek czyhających na użytkowników motocykli czy też porady dotyczące jazdy w upale, ulewie czy burzy. Książki są bardzo treściwe, przez co można do nich wracać wielokrotnie. Polecamy  na długie zimowe wieczory.

Kolejną i w polskim wydaniu pochodzącą z tego samego wydawnictwa propozycją są książki Keith’a Code „Przyśpieszenie” oraz uzupełniona „Przyśpieszenie II”. Okładka i tytuł oryginalny „A Twist of the Wrist” podpowiadają, że będzie to lektura dla użytkowników szybkich motocykli sportowych. Skupiają się więc na technice jazdy po zamkniętym torze. Dowiemy się jak schodzić na kolano, zamykać oponę, bezpiecznie wyprzedzać i… upadać. Autor próbuje pomóc nam przekroczyć własne ograniczenia w jeździe torowej: czy to te wynikające z braków w technice, czy też z bariery psychicznej. Większa czcionka sugeruje mniej treści niż w książce opisanej powyżej, a jako użytkownik wszystkich typów motocykli w ruchu miejskim wolałbym jednak zakupić pierwszą pozycję, a jako jej uzupełnienie płytę DVD z  filmem Keitha, o którym wspomnimy w rozdziale o filmach.Motocykliści terenowi też znajdą coś dla siebie, ale aby nie wychwalać tylko zagranicznych autorów, sięgnijmy po dziś już trudno dostępną książkę “Technika wyczynowej jazdy motocyklem” z lat 70. Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że jej autor, ś.p. inż. Andrzej Kwiatkowski w 1953 roku, motocyklem Jawa 250, zdobył złoty medal w sławnej „Sześciodniówce” w Czechosłowacji, a w latach 1951-1957 był siedmiokrotnie mistrzem Polski w klasie 500 ccm. Starsi czytelnicy mogą pamiętać też jego książkę “Jak jeździć motocyklem i skuterem” oraz teksty z początku lat 90., gdy współpracował ze “Światem Motocykli”.

Książki pana Andrzeja są uniwersalne czasowo – szczególnie polecam tą drugą pozycję, bo pomimo postępu technologicznego, teren w jakim jeżdżą i przeszkody jakie pokonują amatorzy enduro nie zmienił się, zawarte w książce rady dotyczące techniki jazdy są więc ponadczasowe i uniwersalne. Szczególnie godnymi uwagi będą takie rozdziały, jak: „Techniczne podstawy jazdy rajdowej”, „Jazda na trasie szosowej” (opisuje m.in. technikę na śliskich szosach i wyboistych szutrach), „Jazda na trasie terenowej” (jazda w pozycji stojącej, pokonywanie przeszkód) oraz rozdział opisujący technikę jazdy na motocrossach. Szkoda, że nasi współcześni mistrzowie nie pokuszą się o takie publikacje.Następną pozycją wydawniczą opisującą jazdę terenową jest “Motocross i Offroad: Terenowa Jazda motocyklem” autorstwa Rene Degelmanna. Książka liczy sobie 141 bogato ilustrowanych stron. Technika jazdy to główny i dzięki dużej ilości zdjęć najlepiej opracowany rozdział książki. Pozostałe rozdziały, podobnie jak te początkowe, opisujące przygotowanie motocykla, ubiór, trening kondycji fizycznej i końcowy dodatek o nawigacji w terenie czy zawodach, zostały potraktowane bardzo skrótowo i nie zawierają zbyt wielu przydatnych informacji. Można śmiało napisać, że w przeciwieństwie do książki inż. Kwiatkowskiego, jest to pozycja na jeden wieczór.

Filmy

Zagadnienia techniki jazdy są na tyle złożone, że lepiej przyswajać je obserwując innych. Niestety nie mamy żadnej rodzimej produkcji DVD traktującej o technice jazdy, ale amatorzy wyścigów szosowych mogą zamówić trwający półtorej godziny film “Przyśpieszenie II. Biblia pokonywania zakrętów”. Na przykładzie drogi dwóch żółtodziobów pokazano najczęstsze problemy tych chcących jeździć szybciej. To świetna pozycja na początek drogi do zawodowego ścigania się. Motocykliści nie bojący się terenu mogą zamówić wydaną na czterech płytach DVD serię DirtWise In-Depth Instructional lub dla początkujących „DirtWise: Offroad Fundamentals”. Poziom, jaki w USA reprezentował mistrz Shane Watts, jest wystarczającą rekomendacją. Posiadacze cięższych enduro mogą poszukać w internecie już niedostępnej w sprzedaży serii DSR: Dual Sport Riding Techniques, wyczerpująco omawiającej i pokazującej technikę jazdy turystycznym enduro. Tym, którzy wydali wszystko na motocykl, proponujemy darmową wiedzę, np. z portalu YouTube. Niestety większość polskich twórców traktuje temat techniki jazdy po macoszemu i po kilku niezbyt udanych merytorycznie filmach kończą na kilku radach ogólnych. Ścigającym się po torach polecam zagraniczny kanał Life at Lean, który doskonale omawia wszelkie aspekty jazdy torowej. Może po obejrzeniu i kilku treningach nie od razu prześcigniecie Simpsona na Time Attack, ale nie poddawajcie się. Jeżeli kręci was motocross, polecamy filmy na kanale BMSvideo. Chłopaki z LoboMoto, jako nieliczni w Polsce, podchodzą do tematu techniki jazdy MX profesjonalnie, tak samo jak mają to w zwyczaju robić przy omawianiu kwestii serwisowych. Za granicą, godnym polecenia i bardzo rozbudowanym kanałem o technice jazdy enduro jest australijski kanał TheOffroadfanatic. Znajdziemy na nim świetnie zrealizowane filmy, pokazujące techniki pokonywania wszelkich przeszkód terenowych, zarówno na lekkich, jak i cięższych motocyklach. Wartym polecenia, choć kanałem ze specyficznym humorem jest też Cross Training Enduro, a zagadnienia dotyczące jazdy na cięższych motocyklach znajdziemy na kanale MotoTrek. Jeżeli język angielski nie jest naszą mocną stroną pamiętajmy o możliwości włączenia napisów. Obejrzyjcie także dostępny na naszym kanale film Andrzeja “Jak bezpiecznie jeździć motocyklem”, który w charakterystycznym dla siebie, swobodnym stylu opowiada o tym jak jeździć i na co uważać w mieście. Oczywiście temat jest bardzo szeroki, przedstawiłem wam tylko kilka pozycji, które uważam za wartościowe. Jeżeli znacie książki lub filmy, które pomogły Wam poprawić Waszą technikę jazdy nie wahajcie się podzielić nimi w komentarzach. Jeżdżąc lepiej – nie tylko my ale i inni uczestnicy ruchu będą bezpieczniejsi, a czując się pewniej, odczujemy też większą przyjemność z jazdy.

KOMENTARZE