fbpx
A password will be e-mailed to you.

Podajemy tę wiadomość, ponieważ rekordowa kosiarka została wyposażona w motocyklowy silnik. I nie myślcie, że jest to spóźniony żart primaaprilisowy.

Kosiarkę Hondy udało się rozpędzić do zawrotnej prędkości 187,6 km/h. Próba odbyła się w Hiszpanii w okolicach miasta Tarragona w obecności sędziego Guinnsess World Record.

Prędkość mierzono na odcinku 100 metrów, tak więc pojazd mógł przed pomiarem nabrać szybkości. Rekord jest średnią z dwóch przejazdów: tam i z powrotem. Oba przejazdy musiały się odbyć w odstępie nie większym niż godzina.

Oczywiście kosiarka nie jest egzemplarzem produkcyjnym. Aby zaliczyć rekord, musiała spełniać tylko dwa warunki: wyglądać jak kosiarka i móc rzeczywiście kosić trawę.

Cała reszta to specjalnie zbudowany pojazd mający wiele wspólnego z motocyklami i quadami. Wykonał go Team Dynamics, firma która współpracuje z zespołem Hondy biorącym udział w brytyjskich wyścigach samochodów turystycznych.

Jako bazę wykorzystano kosiarkę Hondy HF2620. Jednak jej karoserię zbudowano od nowa ze stali chromowo-węglowej, aby była mocna i bezpieczna, a jednocześnie lekka.

W kosiarce zamontowano litrowy silnik o mocy 109 KM z motocykla Honda VTR Firestorm. Za przeniesienie napędu odpowiada 6-biegowa skrzynia biegów sterowana łopatkami przy kierownicy. Maksymalny moment obrotowy 96 Nm pozwala na rozpędzenie się kosiarki od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 4 sekund.

Koła i zawieszenie pochodzą z quada. Wykorzystano wiele części z motocykli Hondy, m.in. hamulce.

Kosz kosiarki wykonano z włókna szklanego. Wykorzystano go jako miejsce na dodatkowy zbiornik paliwa i rozbudowany system chłodzenia. Ponieważ pojazd musiał mieć możliwość koszenia zamontowano w nim dwa elektryczne silniczki, które napędzają wirujące z prędkością 4000 obr/min stalowe struny.

Za kierownicą siedział Piers Ward z TopGear Magazine, który ustanowił już poprzedni rekord na kosiarce Hondy. Było to 140km/h.

KOMENTARZE