fbpx

Na świecie chyba nie ma (poza Chinami) innego kraju niż Włochy, który oferowałby tak bogaty wybór marek motocyklowych. Wymieńmy tylko kilka z nich – Ducati, MV Agusta, Moto Morini, Benelli, Lambretta czy potężna grupa Piaggio, zrzeszająca takie ikony motoryzacji jak Moto Guzzi, Aprilia, Piaggio i Vespa.

Za każdą z tych marek stoi długa, barwna i pełna sukcesów historia. Do momentu zdominowania światowych rynków przez wielką japońską czwórkę, było jeszcze lepiej. Wydaje, że to właśnie Włochy jeszcze pod koniec lat 60. ubiegłego wieku oferowały najbardziej różnorodną, zaawansowaną technikę. Przecież to właśnie Benelli jeszcze przed II WŚ do wyścigów wystawiało maszyny z czterocylindrowymi chłodzonymi cieczą silnikami górnozaworowymi DOHC i jako pierwsze na świecie wprowadziło na rynek motocykle sześciocylindrowe.

W latach 30. doładowane kompresorami jednocylindrowe Moto Guzzi nie znajdowały w świecie sportu wielu konkurentów. A tak popularne dzisiaj na całym świecie skutery? Też wymyślone zostały w słonecznej Italii. Dzisiaj w erze globalizacji nie wszystkie z tych marek produkowane są w Europie, ale właśnie tak działa współczesny biznes, w zasadzie we wszystkich dziedzinach.

Jednak włoskie motocykle to nie tylko przodująca technika, ale także niepowtarzalny design. Nie na darmo w świecie panuje przekonanie, że to właśnie pochodzący z Italii styliści tworzyli najpiękniejsze formy motoryzacyjne. Na dowód wystarczy wymienić takie marki jak Pininfarina, Giugiaro, Berone, Spada czy Colani.

Niemal wszystkie uznawane za najpiękniejsze konstrukcje motoryzacyjne zrodziły się na deskach kreślarskich włoskich speców od wzornictwa przemysłowego. Wśród tych wspaniałych i wysmakowanych maszyn każdy miłośnik motocykli znajdzie dla siebie coś interesującego. Od ultra-sportowych, poprzez rasowe wyprawówki typu adventure, scramblery, klasyki, aż do skuterów i motorowerów włącznie. Technika i styl – jak tu nie kochać włoskich motocykli?

Imponujące wzrosty

Wszystko co piękne i niepowtarzalne to dobra luksusowe, są to więc z natury rzeczy ekskluzywne. Nie sprzedają się w ilościach masowych, jak chińskie klapki w supermarkecie, zawsze jednak świadczą o wysmakowanym guście właściciela. Tak też jest z włoskimi motocyklami. Nie zajmują pierwszych miejsc w rankingach sprzedaży, jednak niemal zawsze stanowią obiekt westchnień i zazdrości wśród pasjonatów dwóch kółek.

Wszystkie wymienione wcześniej w materiale marki mają w Polsce swoje przedstawicielstwa. Każda z nich pojedynczo nie jest liderem sprzedaży jednak gdy zsumujemy wyniki całej „włoszczyzny”, to okazuje się, że liczba jest imponująca. W całkowitym wolumenie sprzedaży, bez podziału na kategorie, włoskie motocykle grupy Piaggio zajmują piąte miejsce, a to bardzo przyzwoity wynik. Jednak sama wielkość sprzedaży to nie wszystko – liczy się także dynamika wzrostu, a tu włoskie marki, szczególnie grupa Piaggio może pochwalić się spektakularnymi osiągnięciami.

Wygląda na to, że polscy motocykliści coraz chętniej sięgają po włoskie maszyny. Ubiegły rok ze względu na szalejąca inflację i wojnę w Ukrainie nie był dla naszej branży motocyklowej najlepszym okresem, jednak niektóre firmy zanotowały całkiem spore przyrosty sprzedaży. Na szczególną uwagę zasługują tu skutery Piaggio i Vespa, po które Polacy sięgają coraz częściej.

Czy Polacy kochają włoskie motocykle?

Z pewnością nie aż tak intensywnie, jak zapewne życzyli by sobie ich importerzy, ale z roku na rok jest coraz lepiej. Wśród marek wywodzących się ze słonecznej Italii najwięcej motocykli na naszym rynku sprzedało Ducati, ale po piętach depcze mu Aprilia, a na trzecim znalazło się kultowe Moto Guzzi.

Generalnie w całym wolumenie włoskich jednośladów grupa Piaggio cieszy wśród polskich motocyklistów największym uznaniem. Ale gdy do motocykli dodamy wyniki skuterów – Vespa, Piaggio i Aprilia, to naprawdę importer może mieć powody do dumy. Powiało optymizmem, a ten sezon zapowiada się znacznie lepiej niż poprzedni. Po analizie sprzedaży pierwszych dwu zimowych miesięcy Moto Guzzi notuje rekordowy przyrost aż 500%, Aprilia 214%, a Vespa 80%. 

Wygląda na to, że coraz więcej osób w naszym kraju zaczyna doceniać włoski polot i elegancję, także w dziedzinie motocykli. Szalejące ceny paliw, coraz cieplejszy i bardziej suchy klimat, skłaniają nas do korzystania z jednośladów, które przecież tak jak jest to w przypadku maszyn grupy Piaggio, mogą być nie tylko funkcjonalne, ale także w niepowtarzalnym stylu.

KOMENTARZE