fbpx

Zmiany w przepisach dotyczących posiadania odpowiednich dokumentów w trakcie kontroli drogowej były zapowiadane na połowę 2020 roku. Niestety na zmiany w prawie będziemy musieli jeszcze poczekać. Wszystkiemu winne są opóźnienia legislacyjne.

O zmianach w prawie, które miały zostać wdrożone w połowie roku rozpisywaliśmy się jeszcze zimą. Według projektu zmian kierowcy mieli mieć możliwość skorzystania z elektronicznej wersji dokumentu prawa jazdy już w połowie tego roku! Wprowadzenie elektronicznej wersji dokumentu pozwalałoby na potwierdzenie naszych danych osobowych oraz uprawnień do kierowania pojazdami za pomocą specjalnej bazy (z tej korzystaliby funkcjonariusze policji w trakcie kontroli) lub specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Pierwsze informacje dotyczące zmian mówiły o wdrożeniu tego rozporządzenia jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Niestety, sprawa ugrzęzła i na zmiany jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać.

Bez dokumentów w podróż. Ma to sens?

Takie rozwiązanie sprawiłoby, że kierowca nie musiałby mieć ze sobą żadnych dokumentów podczas jazdy motocyklem – to zdecydowanie doceniliby motocykliści, jeżdżący w kombinezonach sportowych (część z nich w ogóle nie posiada kieszeni) oraz wszyscy Ci, którzy są… zapominalscy. Chociaż jeśli obowiązek posiadania klasycznego dokumentu zostanie zastąpiony prawem jazdy, którym będziemy legitymować się za pomocą smartfona, to i tak będziemy musieli go przecież gdzieś schować. Do tego może dojść problem rozładowanej baterii w telefonie i inne przypadki losowe. Jak ta kwestia zostanie uregulowana prawnie?

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze.

– mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

Projekt zmian prawa o ruchu drogowym, który ma znieść obowiązek posiadania w momencie kontroli klasycznego dokumentu prawa jazdy określa też termin wejścia tego przepisu w życie – niestety jest on dość odległy. Standardowo to trzy miesiące od momentu opublikowania komunikatu o zmianach w prawie do momentu wdrożenia go w życie. Publikacja przepisu może nastąpić dopiero po nowelizacji ustawy. Dlatego wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Cyfryzacji zniesie obowiązek posiadania w trakcie kontroli obowiązku prawa jazdy dopiero na przełomie 2020/2021 roku.

Przypomnijmy, że od roku 2018 kierowca, poruszający się pojazdem zarejestrowanym w naszym kraju nie musi posiadać w trakcie kontroli dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. To samo miałoby dotyczyć dokumentu prawa jazdy.


Pamiętajmy również, że obecnie na terenie naszego kraju jazda bez dokumentu potwierdzającego nasze uprawnienia do prowadzenia samochodu lub motocykla może nas kosztować 50 zł.

 

 

 

KOMENTARZE