fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ostatnie wydarzenia legislacyjne spowodowały niemałe zamieszanie w motocyklowym półświatku. Prawo się zmieniło, dzięki czemu osoby posiadające prawo jazdy kategorii B, będą mogły poruszać się motocyklami trójkołowymi bez posiadania prawa jazdy kategorii A.

Zmiana w prawie ma szczególnie sprzyjać osobom niepełnosprawnym, które do tej pory nie miały szansy zrobić prawa jazdy kategorii „A” – teraz ich życie stanie się łatwiejsze. Niepełnosprawni bez problemu będą mogli dosiąść motocykli trójkołowych. Na liberalizacji prawa skorzystają również inni kierowcy, którzy do tej pory nie jeździli motocyklami, a mają już prawo jazdy kategorii B w kieszeni. Czy te zmiany są dobre pokaże praktyka, tymczasem zastanówmy się jaki sprzęt mogą wybrać osoby, które chcą poczuć wiatr we włosach!

Advertisement

Trójkołowe sztywniaki

Idąc tokiem rozumowania polityków i ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym najbardziej rozsądne wydają się motocykle takie jak: Can-Am Spyder, Ryker czy Harley-Davidson Freewheeler albo Tri Glide Ultra lub trajka Hondy, spod znaku Gold Wing. Dlaczego?

Szczegóły na temat trójkołowca, Hondy Gold Wing, znajdziesz

!

Przede wszystkim dlatego, że motocykle nie składają się w zakrętach, więc nie potrzebujemy nogi do podparcia się. Jazda takim pojazdem może być łatwiejsza dla osób starszych czy schorowanych. Oczywiście nie możemy i dalecy jesteśmy od tego, aby uogólniać. Czasami jazda takimi pojazdami może okazać się trudniejsza, a łatwiejsza w praktyce może okazać się jazda motocyklami, które zwyczajnie składają się w zakrętach.

Wyluzowane trzyślady

Pośród motocykli trójkołowych z rozwiązaniami zbliżonymi do klasycznych motocykli (myślimy tu o motocyklach, które się składają w zakrętach) również jest kilka szczególnie ciekawych trójkołowców.

Advertisement

Takim motocyklem przede wszystkich jest Yamaha Niken, która prowadzi się jak zwykły motocykl, daje dużą swobodę jazdy, a przede wszystkim pozwala na czerpanie ogromnej przyjemności z jazdy. Co ciekawe, na ostatnich targach EICMA w Mediolanie producent zaprezentował wersję GT, a więc motocykl przystosowany do różnorakich podróży – tak więc Niken wydaje się bardzo ciekawą propozycją motocykla, który zarówno spełni wymagania prawne jak i zadowoli kierowcę, który szuka czysto motocyklowych wrażeń.

Skuterowy zawrót głowy

Nie możemy zapominać o trzyśladach stworzonych do poruszania się w mieście. Najbardziej znanym trójkołowych skuterem jest Piaggio MP3, który od wielu lat z dumą porusza się po europejskich stolicach i szczególnie często spotkać go można we Włoszech, ale bez problemu na skutery te natkniemy się np. w Warszawie czy innych polskich miastach.

Co ciekawe MP3 ma niewiele wspólnego z małymi i powolnymi skuterami. Piaggio wyposażyło swój skuter w silniki o pojemności 300 oraz 500 cm3! W sprzedaży znajdziecie również kuzyna Piaggio MP3, Gilerę Fuoco 500, która pochodzi z tej samej fabryki i powstaje praktycznie na tych samych podzespołach. Do puli skuterów możemy dorzucić jeszcze Peugeota Metropolis 400i.Ten sprzęt niestety nie należy do najtańszych (Metropolis kosztuje blisko 40 000zł), jednakże skuter ten jest niezwykle dobrze wyposażony, a pokładowa elektronika może onieśmielić niejednego gadżeciarza!

KOMENTARZE