fbpx
A password will be e-mailed to you.

W niedzielę zawodnicy mieli dzień odpoczynku. Zanim jednak mogli poświęcić czas na relaks i regenerację sił, stoczyli w sobotę bardzo ciężką walkę na etapie maratońskim.

Sobotniej rywalizacji towarzyszyła fatalna pogoda. Obfite opady deszczu uniemożliwiły rozegranie walki na całej długości odcinka specjalnego i z tego powodu organizatorzy zdecydowali się na jego skrócenie.

Podczas ósmego etapu już po raz trzeci triumfował Joan Barreda. To był bardzo trudny dzień dla wielu zawodników. Motocykliści z czołówki rajdu pogubili się na trasie, tracąc cenny czas. Wśród pechowców znalazł się także Jakub Przygoński i Jacek Czachor. Kapitan ORLEN Team przyjechał na 60-tej pozycji, natomiast Przygoński tuż za nim. W wyniku błędu Kuba spadł na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu. Na szczęście Jacek nie stracił i awansował o jedno oczko w rankingu. Z ogromnym entuzjazmem została przyjęta postawa Marka Dąbrowskiego, który w piątkowy wieczór postanowił zamienić się na silnik z Cyrilem Despres. Walczący o pierwszą pozycję w rajdzie Francuz miał problem ze skrzynią biegów. Dzięki pomocy Marka mógł w sobotę spokojnie powrócić do rywalizacji.Dotychczasowy lider klasyfikacji stracił prowadzenie. Olivier Pain zameldował się na mecie jako 81-szy i spadł na piątą pozycję w generalce. Na czele stawki znajduje się teraz David Casteu. Cyril Despres jest drugi.

W rywalizacji czterokołowców ostatni odcinek specjalny najszybciej pokonał Sarel Van Biljon i tym samym wskoczył do pierwszej trójki klasyfikacji. Rafał Sonik zajął dziesiątą pozycję. Niestety ten wynik nie wystarczył do utrzymania pozycji w generalce i Rafał spadł na czwarte miejsce. Łukasz Łaskawiec zajął szóstą pozycję, a w klasyfikacji plasuje się na siódmym miejscu.

Czołówka samochodowa pozostała bez zmian. Podczas sobotniej rywalizacji Stephane Peterhansel zajął czwarta lokatę. Nasser Al-Attiyah był szósty. Na ósmym etapie najlepiej spisał się Gearlin Chicherit. Drugi był Orlando Terranova, a tuż za nim na mecie zameldował się Robby Gordon.Adam Małysz trzyma dobre tempo. Na odcinku specjalnym zajął 19-stą pozycję i w generalce znajduje się już na 17-tym miejscu. Piotr Beaupre zajmuje 52-gą pozycję. Natomiast Dariusz Żyła ukończył dzień na 75-tym miejscu i w klasyfikacji jest 74-ty.

Z powodu złych warunków ósmy etap był skrócony, a dla ciężarówek został on całkowicie odwołany. Aktualnie w wadze ciężkiej prowadzi Gerard De Rooy, przed Eduardem Nikolaevem i Martinem Kolomym. Jeszcze w piątek załodze Roberta Szustkowskiego udało się awansować na 27-mą pozycję. Grzegorz Baran zajmuje 40-ste miejsce.

Klasyfikacja rajdu Dakar po VIII etapie:

Klasyfikacja generalna – Motocykle
1 David Casteu2 Cyril Despres3 Ruben Faria…8 Jakub Przygoński25 Jacek Czachor75 Marek Dąbrowski

Wynik etapowy – Motocykle
1 Joan Barreda Bort2 Johnny Campbell3 Ivan Jakes…60 Jacek Czachor61 Jakub Przygoński99 Marek Dąbrowski

Klasyfikacja generalna – Quady
1 Marcos Patronelli2 Ignacio Nicolas Casale3 Sarel Van Biljon4 Rafał Sonik…7 Łukasz Łaskawiec

Wynik etapowy – Quady
1 Sarel Van Biljon2 Marcos Patronelli3 Sebastian Palma…6 Łukasz Łaskawiec10 Rafał Sonik

Klasyfikacja generalna – Samochody
1 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret2 Nasser Al-Attiyah, Lucas Cruz3 Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz…17 Adam Małysz, Rafał Marton52 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki 74 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

Wynik etapowy – Samochody
1 Guerlain Chicherit, Jean-Pierre Garcin2 Orlando Terranova, Paulo Fiuza3 Robby Gordon, Kellon Walch…19 Adam Małysz, Rafał Marton70 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki75 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

Klasyfikacja generalna- Ciężarówki
1 Gerard De Rooy, Tom Colsoul, Darek Rodewald2 Eduard Nikolaev, Sergey Savostin, Vladimir Rybakov3 Martin Kolomy, Rene Kilian, David Kilian…27 Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs40 Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba, Robert Jachacy

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów