fbpx
A password will be e-mailed to you.

Orlen już od wielu lat realizuje program „Bezpieczne drogi”. Właśnie rozpoczęła się kolejna kampania, tym razem pod hasłem: „Niech żyją motocykliści. Niech żyje patrzenie w lusterka!”

Głównym założeniem programu „ORLEN. Bezpieczne drogi” jest edukacja w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W jego ramach prowadzono akcje edukacyjne dla rodziców i dzieci, propagowano odpoczynki podczas długiej jazdy, promowano noszenie odblasków przez pieszych.

Advertisement

Dwa lata temu skupiono się na motocyklistach, zachęcano ich do przestrzegania przepisów. Pod hasłem ”Niech żyją motocykliści!„ promowano wzajemny szacunek i partnerstwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Teraz ORLEN znów zwraca uwagę na bezpieczeństwo motocyklistów. Kampania adresowana jest jednak przede wszystkim do kierowców samochodów. Statystyki policyjne informują bowiem, że większość wypadków z udziałem motocyklistów spowodowana jest nieuwagą kierowców aut, którzy nie zdają sobie sprawy, że często jedno spojrzenie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Motocykl ma kilkakrotnie większe przyspieszenie niż samochód osobowy, dlatego też znajdujący się w oddali motocyklista może w kilka sekund znaleźć się bezpośrednio przy naszym pojeździe. Bardzo ważne jest, aby przed każdym wykonywanym manewrem sprawdzić w lusterku, czy ktoś nie nadjeżdża.

Advertisement

– Jeżdżę i samochodem, i motocyklem – mówi Kuba Przygoński, motocyklista ORLEN Team. – Wiem z doświadczenia, że motocykle są słabiej widocznie, przemieszczają się szybciej, dlatego też decydując się na tą formę transportu musimy pamiętać, żeby myśleć nie tylko za siebie, ale i innych uczestników ruchu. Abyśmy mogli sprawnie jeździć po zatłoczonym mieście, musimy się wzajemnie rozumieć i chcieć współpracować. Gdy jadę samochodem i widzę motocyklistę w lusterku, zawsze ustępuję mu drogi. Dzięki temu wszyscy możemy szybciej i bezpieczniej dotrzeć do celu.

Warto więc propagować wśród kierowców aut te podstawowe przecież zasady kontroli sytuacji na drodze.

Eksperci od bezpieczeństwa zgodnie twierdzą, że na lusterka powinno się spoglądać średnio co 5-10 sekund. Tylko wtedy można mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieję się wokół naszego pojazdu i zminimalizować ryzyko wypadku. Przed każdym manewrem takim jak np. zwalnianie, zatrzymanie, zmiana pasa ruchu, skręt czy zawracanie, trzeba zawsze spojrzeć w każde lusterko.

Ważne, aby lusterka w samochodzie były ustawione w prawidłowy sposób, tak żeby kierowca miał jak największe pole widzenia. Lusterko wewnętrzne powinno być wyregulowane tak, aby była w nim widoczna cała tylna szyba. Aby ustawić lusterka boczne, powinno się kierować prostą zasadą – karoserię naszego samochodu widzimy dopiero po odchyleniu głowy w kierunku lusterek.

KOMENTARZE