fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pada, wieje, a nawet mrozi, a za chwilę piękne słońce i wielka pokusa, by kolejny raz wytoczyć motocykl z garażu i gdzieś pojechać. Taki jest październik w tej części świata, tego nie pomalujesz! Niezależnie od aktualnej pogody polecamy lekturę naszego pisma, którego najnowsze wydanie właśnie wjechało do kiosków i pozostałych punktów sprzedaży.

Premiera: Yamahy R1, R6 i R7 GYTR

W obliczu kolejnych, koszmarnie wymagających norm emisji spalin i spadku popularności szosowych motocykli sportowych producenci mają do wyboru albo całkowite wycofanie się z tego segmentu, albo wypuszczenie na rynek modeli, które będą odpowiedzią na nową rzeczywistość. Trzy nowe maszyny, sygnowane przez Genuine Yamaha Technology Racing nie mają homologacji drogowej, za to są torówkami, które „prosto z pudła” mogą stanąć na starcie wyścigu rangi mistrzowskiej. Andrzej przetestował je na torze i odkrył na nowo swoją starą miłość…

Premiera: Benelli Leoncino 800/800 Trail

Włosko-chińskie Benelli w znakomitym stylu zdało egzamin z małych pojemności. Teraz zaczyna atakować klasę średnią, w której atrakcyjna cena to już nie wszystko – tu trzeba zaproponować naprawdę dojrzałe konstrukcje. Dwa nowe nakedy w lekkim sosie retro wydają się być gotowe do rywalizacji w dosyć mocno obleganym segmencie. Czy powtórzą sukces pięćsetek? Mocno kibicujemy tej idei!

Konfrontacja: Kawasaki Ninja 1000SX vs Suzuki GSX-S1000GT

Segment sportowych turystyków wydaje się być nieco zapomniany. A tymczasem wciąż mamy w nim co najmniej dwie bardzo ciekawe maszyny. Zabraliśmy je we wspólną podróż, w której mogły się wykazać. No i zrobiły to, dostarczając nam masę radości, lecz zdecydowanie nie ułatwiając wyboru. Każda z nich ma swoje „coś”…

Strefa bez prawka: Barton GT 125

Jeszcze niedawno, jeśli chciałeś uprawiać motocyklową turystykę na maszynie zbudowanej właśnie w tym celu, potrzebowałeś dwóch rzeczy: prawa jazdy kat. A i sporych pieniędzy na zakup pojazdu. Na szczęście przyszły korzystne zmiany w prawie, a segment turystycznych 125-tek pięknie się rozrasta. Barton GT 125 jest jego kolejnym przedstawicielem, dobrze wykonanym i bardzo atrakcyjnie wycenionym. Podróże są dla każdego!

Oldtimer: Matchless G11

Dziś mamy prawdziwy wysyp motocykli w stylu cafe racer. A jak wyglądały i jeździły maszyny, które stały się prekursorami tego gatunku? Mniej więcej tak jak Matchless G11, jedna z pamiątek świetności brytyjskiej branży motocyklowej. Przepięknego klasyka opisał wielki entuzjasta dawnej motoryzacji – Marcin Pendowski.

Historia motocykli wg Lecha: Hamulce

Ruszyłeś, rozpędziłeś się, to teraz warto móc się zatrzymać. Logiczne? Niekoniecznie. Na początku historii motocykli wcale tak nie było, hamulce uważano czasem za niepotrzebną fanaberię. Na szczęście nie zatrzymało to konstruktorów, dzięki którym przeszliśmy długą drogę od dociskanego do opony kawałka gumy do współczesnych, bezpiecznych i skutecznych hydraulicznych układów hamulcowych.

Świat motocyklistów: Wyścigi motocykli zabytkowych w Brannej

Czeska impreza uchodzi już za kultową. Branna to miejsce, w którym stare motocykle z zacięciem sportowym wciąż mogą błyszczeć w tym, do czego zostały stworzone. Ich kierowcy to również przedstawiciele ginącego gatunku, czyli motocyklistów znających swoje maszyny na wskroś i kochających je jak kogoś bliskiego. Marcin wybrał się na tegoroczną edycję ze swoim synem i już wie, że będzie tam wracał. Branna uzależnia!

Motolegendy: ELF 500 ROC

Choć konstrukcja stworzona dzięki patronatowi koncernu ELF nie zawojowała klasy królewskiej w mistrzostwach świata, to potrafiła być konkretną „szyszką w klapku” dla dominujących wtedy japońskich ekip fabrycznych. Twórcom i kierowcom ELF-a 500 ROC zabrakło trochę czasu i doświadczenia, za to na pewno nie zabrakło entuzjazmu. A sam motocykl niewątpliwie przeszedł do historii.

Custom: Honda Dax „Ramone” – LEMB Inc.

Pomysł na zrobienie prawdziwego choppera z długim widelcem z maleńkiej Hondy Dax mógł się narodzić tylko w specyficznie „zaprogramowanych” głowach. I tak właśnie zdarzyło się w tym przypadku, gdy uznany artysta spotkał i zdolnych twórców customów. Kto z nas nie marzył o zabawce Hot Wheels w realnym świecie? Niektórzy takie mają!

Używki: Ducati Diavel

Miał być ciekawostką i pokazem siły, a stał się jednym z najdłużej produkowanych i najlepiej sprzedających się modeli marki Ducati. W czym tkwi sukces imponującego, ale pozornie niepraktycznego i zupełnie realnie drogiego Diavela? Nad tym specjaliści zastanawiają się do dziś. Ponad 10 lat nieprzerwanej produkcji powinno oznaczać masową obecność na rynku maszyn używanych, lecz ich właściciele niechętnie się ich pozbywają. Paweł Boruta przeanalizował historię Diavela i podpowiada, jak zdobyć wymarzoną sztukę. Oczywiście jeśli przeszedłeś już pierwszy etap, czyli napełnianie worka z gotówką.

Jak to działa: Silnik Wankla

Jednostka spalinowa z obrotowym tłokiem miała zrewolucjonizować świat motoryzacji. Tak się akurat nie stało, natomiast silnik Wankla ma zapewnione miejsce w historii jako chyba najbardziej udana alternatywa dla silników z tłokami wykonującymi ruch posuwisto-zwrotny. Co się stało, że się jednak nie udało? Zdecydowały szczegóły…

Porady: Ubezpieczenie motocykla, cz. 2

Nawet jeśli my (lub inny uczestnik/sprawca zdarzenia drogowego) mamy wykupioną polisę OC/AC, wciąż istnieje grupa przypadków, w których możemy mieć ogromny problem z uzyskaniem odszkodowania. Jednym z nich jest udział w karambolu na drodze. Siła wyższa, pech podwójny…

Dookoła komina: Szlakiem Nysy Kłodzkiej

Uwielbiamy odkrywać Dolny Śląsk. Każda jego część kryje w sobie worek motocyklowych atrakcji, nie tylko w postaci malowniczych tras, ale też licznych miejsc, przy których można, a wręcz należy się zatrzymać. Tym razem Lech proponuje weekendową trasę, której centralnym punktem są Ząbkowice Śląskie. Nie spać, zwiedzać!

Za horyzont: Z Rugii na Olandię

Co zrobić, gdy twój ośmioletni pasażer nalega na pierwszą podróż zagraniczną, a przepisy w Czechach i Słowacji chwilowo odcinają go od motocyklowej przygody na południu Europy? Pojechać na północ! Pojechać i popłynąć, bowiem w podróżach na Bornholm i do południowej Szwecji promy i inne jednostki pływające odgrywają bardzo ważną rolę. Znakomity kierunek dla łowców spokoju.

Po więcej zapraszamy do najnowszego, październikowego wydania naszego magazynu, które kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE

Advertisement