fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rozpoczęcie sezonu na Jasnej Górze w Częstochowie dla ogromnej rzeszy motocyklistów stało się… „świętością” i obowiązkową tradycją. Nie ma co się dziwić, bo klimat jaki panuje na rozpoczęciu w Częstochowie jest niesamowity. Na błoniach jasnogórskich spotykają się motocykliści w różnym wieku, na różnych motocyklach i w różnym celu. To niesamowity ruch społeczny, który na dobre już wrył się w naszą kulturę motocyklową.

Żeby nie było zbyt kolorowo musimy pamiętać, że ponad pięć lat temu doszło do swoistego rozłamu – o tym nie będziemy się rozpisywać, każdy kto przyjeżdża na Jasną Górę wie o co chodzi. Jeśli jednak w tym roku wybierasz się po raz pierwszy, to wiedz, że do wyboru masz Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego organizowany przez stowarzyszenie organizujące Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński oraz Zjazd Gwiaździsty organizowany przez Częstochowskie Stowarzyszenie Cyklistów i Motocyklistów.

Wybierz sam, lub nie wybieraj wcale

Sprawa podziału jest trudna i nieco skomplikowana. Najprościej ujmiemy to tak: pierwszy, to impreza dla ludzi, którym zdecydowanie jest bliżej do kościoła a sam zlot ma charakter nieco bardziej duchowy, drugi to zdecydowanie ukłon dla ludzi, którzy cenią sobie luz i dobrą zabawę (czyt. bardziej piknik motocyklowy). To oczywiście duże uproszczenie i pozwólcie, że pozostaniemy apolityczni i nie będziemy tego oceniać w żaden sposób. Bądźmy „motocyklistami” ponad podziałami i jeżeli macie możliwość i chęć, odwiedźcie najlepiej obie imprezy.

 

Pomysłodawcą rozpoczęcia sezonu motocyklowego na Jasnej Górze był przez wiele lat Wiktor Węgrzyn. Również przez wiele lat Zlot Gwiaździsty był oficjalnym rozpoczęciem sezonu w tej części kraju i jednocześnie jednym z największych tego typu w Polsce. Węgrzyn zainicjował zloty w Częstochowie na początku w formie pielgrzymki do Jasnej Góry.

Zlotowi czy też jak wolicie pielgrzymce zawsze towarzyszyły akcje charytatywne, podczas których zbierano pieniądze na potrzebujących, czy oddawano krew. Wiktor Węgrzyn zmarł 17 stycznia 2017 roku w Chicago.

Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego 

Spotkanie to odbędzie się 7 kwietnia 2019 roku. Sam zlot rozpocznie się już w piątek wieczorem, ale kulminacja imprezy oczywiście odbędzie się w niedzielę.

Miejsce, godzina oraz data spotkania: 

Niedziela
Spotykamy się od samego rana na Górce Przeprośnej
10.00 – Wyjazd na Jasną Górę. Parada
12.00 – Spotkanie na Jasnej Górze, msza oraz święcenie motocykli

Zjazd Gwiaździsty

To spotkanie z kolei odbędzie się 14 kwietnia 2019 r. (niedziela palmowa)

Niedziela
Spotykamy się od godz. 9.oo!  Zbiórka motocyklistów odbędzie się w Olsztynie k/ Częstochowy (12 km od Jasnej Góry), na parkingu przy Spichlerzu pod olsztyńskim zamkiem. (GPS: 50.7517813 / 19.2774167 ), 

godz. 10.oo – Powitanie uczestników, spotkanie z władzami Gminy Olsztyn i Miasta Częstochowy, przypomnienie zasad bezpiecznego przejazdu. Informacje o trasie przejazdu.
godz. 10.3o–11.3o – Przejazd motocyklistów zaplanowaną trasą z Olsztyna k/Częstochowy na Błonia Jasnogórskie.
godz. 12.00 – Uroczysta Msza Św. na Błoniach Jasnogórskich i poświęcenie motocykli.
godz. 13.30 – Zakończenie Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego do Częstochowy 2019.

 

KOMENTARZE