fbpx

Jesteście ciekawi, kto może wystartować w Rajdzie Dakar i ile kosztuje udział w najtrudniejszym rajdzie świata? Tutaj znajdziecie wszystkie informacje na temat kosztów i wymagań!

Dakar to nie tylko najtrudniejszy rajd świata. To również najbardziej prestiżowa impreza w motorsporcie. Nic więc dziwnego, że o starcie w pustynnym maratonie marzą wszyscy fani brudnych wyścigów i z roku na rok przybywa szybkich i znanych w całym offroadowym (i nie tylko) świecie nazwisk!


REKLAMA

Dakar dla każdego? No prawie!

Na Dakarze może wystartować każdy. No może prawie każdy, bo wymagania nie są małe szczególnie w klasie motocykli i quadów. Nie jest to tylko widzi mi się organizatorów, bo w końcu jest to również jeden z najniebezpieczniejszych rajdów świata. Od początku istnienia zawodów zginęło aż 28 uczestników z czego aż 19 było motocyklistami. Żeby starać się ograniczać te liczby, organizatorzy prowadzą dosyć restrykcyjną selekcję podyktowaną wieloma aspektami, nie tylko finansowymi. Dakar 2018 omal tragicznie nie skończył się dla Adama Tomiczka, a jeżeli pustynia potrafi zaskoczyć i złamać nawet tak świetnych zawodników i wołów ciężkiej pracy to znaczy, że ta selekcja nie jest przypadkowa.

Złóż CV o pozwolenie na start

Jeżeli poważnie myślicie o Dakarze to musicie przygotować swoje zgłoszenie w formie CV, które dostarczycie do organizatora, żeby mógł zweryfikować Wasze predyspozycje sportowe i fizyczne. Powinny się w nim znaleźć wszystkie wasze osiągnięcia, potwierdzenia udziałów w zawodów i kopie klasyfikacji generalnych.

Tak wygląda przykładowe zgłoszenie na Dakar.
https://netstorage.lequipe.fr/ASO/motorSports_dak/uk-rafferty-nathan.pdf

Ograniczona liczba miejsc

Liczba miejsc w każdej kategorii jest ograniczona, więc jeżeli marzysz o dostaniu zaproszenia do startu w Rajdzie Dakar, wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do około 15 lipca z wcześniej opłaconą pierwszą ratą wpisowego.

Oprócz posiadania międzynarodowej licencji FIM, zaliczonego niezbędnego udziału w rajdzie długodystansowym należącym do cyklu Mistrzostw Świata FIM w rajdach długodystansowych kluczowy będzie również budżet, który okazuje się całkiem niemały w przypadku Rajdu Dakar. Poniżej prezentujemy listę opracowaną dzięki pomocy włoskiego zawodnika Manuela Lucchese’a.

Toby Price (KTM) - Dakar Rally

Ile kosztuje start w Rajdzie Dakar?

45 000 zł – wpisowe
8 000 zł – dowóz i odbiór motocykla do Le Houre, skąd wypływają pojazdy na Dakar
6 000 zł – bilety lotnicze
4 000 zł – licencja (z ubezpieczeniem zdrowotnym)
2 000 zł – hotele przed i po rajdzie
2 000 zł – jedzenie dodatkowe
10 000 zł – części zapasowe
10 000 zł – ubiór
50 000 zł – start w Rajdzie upoważniającym do Dakaru
60 000 zł – motocykl opcja tańsza – dołożenie kitu Rally do seryjnego motocykla
120 000 zł – motocykl opcja droższa – gotowy KTM 450 Rally Replica
6 000 zł – serwis Foto/Video
60 000 zł – serwis w zespole

Przybliżone całkowite koszta startu w Rajdzie Dakar w zależności od kategorii:

Malle moto – 240 000 zł
amator – 300 000 zł
Pro – 360 000 zł

Dakar dla wytrwałych

Jak więc widać samo wpisowe nie jest najdroższą częścią tego przedsięwzięcia, a powyższa lista nie obejmuje nawet treningów do samego Dakaru i wynajmu kampera do spania w trakcie trwania rajdu. Oczywiście koszta te będą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i aspiracji zawodnika, ale Manuel Lucchese, który ma za sobą kilka startów przekonuje, że są to koszty niezbędne, jeżeli chce się do tego podejść bezpiecznie i mieć jak największe szanse na dotarcie do mety najtrudniejszego rajdu świata.

Historia rajdu DakarWidzimy się na Dakarze 2021?

Kwoty nie są małe, a wymagania również do najlżejszych nie należą, ale jeżeli komuś bardzo zależy i mocno się zaweźmie, żeby tego dokonać to jest to realne dla każdego. W końcu nie ma rzeczy niemożliwych, a marzenia są po to, żeby je spełniać! Na start w Rajdzie Dakar 2020 już jest za późno, ale może edycja 2021 lub kolejna?

KOMENTARZE


REKLAMA