fbpx
A password will be e-mailed to you.

Jaka szerokość, a jaka wysokość opony do motocrossu, enduro, czy hard enduro? Podpowiadamy!

Opony jako jedyne mają bezpośredni kontakt z podłożem, więc to one w największym stopniu odpowiadają za naszą trakcję. Na rynku dostępnych jest cały arsenał najróżniejszych gum o najróżniejszych bieżnikach i rozmiarach. Dzisiaj pomożemy wam rozszyfrować znaczenie wielkości opon i pomożemy dobrać odpowiednie rozmiary do waszego motocykla.

Wysokość/Szerokość – Wielkość

Rozmiar opony podawany jest w trzech liczbach i najczęściej ma format XXX/XX – XX (np. 100/90 – 19). Pierwsza liczba zawsze odpowiada za szerokość i jest wyrażona w milimetrach, druga to wysokość wyrażona w procentowym udziale do szerokości, a trzecia to wielkość felgi. Czyli nasza opona z przykładu 100/90 – 19 będzie miała 100 mm szerokości, 90% ze 100 mm, więc 90 mm wysokości i 19 cali wielkości.

Jaką wybrać wysokość?

Motocykle crossowe toczą się na kołach 21 cali z przodu i 19 cali z tyłu, natomiast maszyny do jazdy bardziej terenowej, jak enduro czy cross country z tyłu mają 18 calowe koło, które pozwala na zastosowanie wyższych opon. Wyższy profil opony to większy komfort jazdy po korzeniach i kamieniach ze względu na bardziej elastyczną i gibką gumę. Z drugiej strony jednak nie są tak zwinne w zakrętach, więc jazda po nich może nie być tak łatwa.  Wysokość opony w największym stopniu odpowiada za komfort jazdy po nieprzyjemnym terenie oraz łatwość jazdy po zakrętach.

Jaką wybrać szerokość

Z kolei im szersza opona tym zapewnia więcej trakcji, ale i oporów podczas jazdy. Wynika to z większej powierzchni styku z podłożem. W zakrętach jednak szersza opona będzie sprawiała, że motocykl będzie się gorzej prowadził i skręcał, tak samo jak w kopnym piasku, czy twardych koleinach, gdzie za szeroka guma może się po prostu nie mieścić w istniejących już śladach.

Advertisement

Słuchaj producenta

Ważne jest również, aby dobierać oponę według zaleceń producenta, do szerokości naszych felg. Jeżeli zdecydujemy się na założenie węższej opony na szeroką felgę, ścianki felgi zostaną wypchnięte i zmieni się bieżnik opony wpływając na trakcję i właściwości jezdne opony. Z kolei jeżeli założymy szerszą oponę na węższą felgę zagięty zostanie bieżnik opony dopasowując się do kształtu felgi i również zostaną pogorszone osiągi opony.

Jaka opona do motocrossu, a jaka do enduro?

Zasada jest raczej taka, że im mniejszy motocykl tym ma węższą tylną oponę, aby nie tracić zbytnio osiągów silnika. Do motocrossu stosuje się raczej niskie i wąskie opony pozwalające na szybką jazdę i wgryzanie się w nawierzchnię, podczas gdy w enduro, czy hard enduro dużo częściej korzysta się z wysokich i szerokich „balonów” zapewniając komfort i trakcję w trudnym terenie. Nie ma jednak złotego patentu dla każdego w różny teren. Najlepiej jest po prostu przetestować samemu różne rozmiary opon tego samego modelu, żeby znaleźć rozwiązanie, które nam osobiście będzie pasować najlepiej.

Trzeba pamiętać, że na rynku istnieje również wiele różnych bieżników i mieszanek opon o najróżniejszym zastosowaniu, jednak tym zajmiemy się następnym razem.

 

 

KOMENTARZE

Advertisement