fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pewnie każdy z nas choć raz zastanawiał się czy punkty karne, które „zdobyliśmy” w zeszłym roku już się skasowały czy nie jeszcze nie, lub ile tak naprawdę jeszcze macie punktów na koncie. Nie polecamy zagubienia się w ich rachowaniu, ale warto być pewnym. Tymczasem od 24 kwietnia 2017 roku możemy to zrobić bez wychodzenia z domu.

Do sprawdzenia bilansu konta będziemy potrzebować dostęp do internetu oraz uwierzytelniony Profil Zaufany. Odwiedzamy stronę www.obywatel.gov.pl i zaczynamy działać! Najważniejsze jednak, że cała usługa jest bezpłatna!

– Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych to jedna z e-usług, której uruchomienie było możliwie dzięki  systemowi CEPiK. To także dzięki CEPiK kierowcy mogą m.in. sprawdzić historię pojazdów, które chcieliby kupić, skorzystać z usługi „Mój pojazd”, a wszyscy inni – w kilka minut – sprawdzić, czy autobus którym podróżują jest bezpieczny – tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czym jest profil zaufany?

To podstawowy system zabezpieczający dostęp do Twoich danych. Z PZ korzysta już w Polsce ponad 3,4 miliona Polaków! Jak go założyć? Są dwa sposoby: wystarczy złożyć wniosek w swojej bankowości internetowej lub zrobić to w Punkcie Potwierdzającym. Szczegółowe informacje na temat Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

– Dzięki zalogowaniu się przez Profil Zaufany mamy pewność, że liczby punktów za nasze drogowe przewinienia nie zobaczą sąsiad, kolega z pracy, czy inna niepowołana do tego osoba – kontynuuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil Zaufany to gwarancja, że nikt się pod nas nie podszyje. Jest bezpłatny i naprawdę łatwo go założyć – dodaje.

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych na koncie? Krok po kroku.

Operację rozpoczynamy od otwarcia okna przeglądarki internetowej. W niej wpisujemy www.obywatel.gov.pl i wybieramy zakładkę „kierowcy i pojazdy”

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych

Naszym oczom ukaże się kolejna zakładka, a w niej pole „sprawdź swoje punkty karne” – tuż pod „Kierowcy i pojazdy”

Jak sprawdzić ile mam punktów karnychPo kliknięciu „Sprawdź swoje punkty karne”, system przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Tam zalogujesz się na swoje konto i to w zasadzie koniec. Informacja na temat punktów karnych wyświetli się od razu po zalogowaniu. Informację tą możesz również wyeksportować do pliku PDF i wydrukować.

Ile mogę mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

W Polsce limit punktów karnych wynosi 24 i ulega zerowaniu po roku od otrzymania każdego z nich lub w kilku innych przypadkach:

  • jesli kierowca ukończył szkolenie, które pozwala na zmniejszenie ilości punktów karnych (nie częściej niż raz na 6 miesięcy) – wtedy ilość punktów zmniejsza się o 6 – punktów „najstarszych”.
  • Po ponownym zdaniu egzaminu prawa jazdy – jeśli kierowca otrzyma 24 punkty karne i straci prawo jazdy.

 

KOMENTARZE

Advertisement