fbpx
A password will be e-mailed to you.

Posiadacze kultowej Hondy VFR750R, znanej też jako RC30, łączcie się! Japoński producent wprowadza do Europy pakiet oryginalnych części zamiennych zwanych „RC30 Forever”. Takie wiadomości bardzo lubimy!

Legendarna Honda VFR750R, zwana też po prostu RC30, swoją premierę miała w 1987 roku podczas słynnego Tokyo Motor Show. Do sprzedaży w Europie trafiła rok później. Model stworzono w celu spełnienia wymagań homologacyjnych, pozwalających na starty w nowo utworzonych Mistrzostwach Świata Superbike’ów. Produkcję ograniczono do około pięciu tysięcy sztuk.

W 1988 roku, właśnie na Hondzie RC30, Fred Merkel sięgnął po mistrzostwo World Superbike. Tytuł obronił w kolejnym sezonie. Po tym nadszedł czas zwycięstw w innych seriach wyścigowych. Do najbardziej prestiżowych sukcesów, jakie można zapisać na koncie modelu VFR750R, są zwycięstwa w słynnym Isle of Man TT takich zawodników, jak Joey Dunlop, Carl Fogarty, Steve Hislop czy Philip McCallen.Honda RC30

Honda RC30 była wyjątkowa

VFR750R budowano ręcznie w fabryce w Hamamatsu. RC30 miała chłodzony cieczą silnik V4 o pojemności 748 cm3 i kącie rozwarcia cylindrów równym 90 stopni. Maksymalna moc tej jednostki napędowej to 120 KM przy 11 000 obr./min.

Honda RC30 znacząco różniła się od modelu VFR750F, na którym bazowała. Nowy model wyposażono w najnowocześniejszą, jak na tamte czasy, technologię wyścigową. Było to podejście dotąd niespotykane wśród producentów motocykli. Inżynierowie Hondy postanowili bowiem wykorzystać w niej tak nowatorskie materiały, jak włókno węglowe, kevlar czy magnez.Honda RC30 - silnikSilnik wyposażono w tytanowe korbowody i sprzęgło antyhoppingowe, współpracujące z przekładniami znanymi z maszyn wyścigowych. Koła i hamulce miały system szybkiego demontażu. W pełni regulowane, tak z przodu, jak i z tyłu, było zawieszenie. Motocykl ponadto wyróżniał jednostronny wahacz Pro-arm, który zaprojektowano w celu jeszcze szybszej wymiany tylnego koła podczas rywalizacji na torach wyścigowych.

RC30 Forever – co to jest?

Fakt, że wiele elementów zaprojektowano specjalnie do RC30, nic dziwnego, że jej właściciele mieli problem z dostępem do części. To sprawiało, że albo nie chcieli, albo po prostu nie mogli jeździć na tym kultowym motocyklu. 

Honda postanowiła rozwiązać ten problem. Po spotkaniach z klubami właścicieli VFR750R w Japonii oraz Europie stało się jasnym, że posiadacze tych klasyków chcą utrzymać je na chodzie. I to w jak najlepszym stanie – przy użyciu oryginalnych części Hondy. Japoński producent w 2020 roku wystartował więc – początkowo w Japonii – program RC30 Forever. Umożliwił on zakup około 150 różnych, nowych (!) części do Hondy VFR750R. Obejmują one podzespoły silnika, podwozia, nadwozia oraz elektroniki.Honda RC30

Jak produkowano nowe części do starej Hondy RC30?

Wbrew pozorom, cała operacja była bardziej skomplikowana, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze, trzeba było stworzyć nowe formy do produkcji części. Jeszcze w 2017 roku Honda przeszukała swoje archiwa dotyczące RC30. Okazało się, że żaden oryginalny, drewniany model… nie istnieje! 

Proces tworzenia nowych form, a następnie części, opierał się na starych, dwuwymiarowych rysunkach technicznych stosowanych w latach 80. ubiegłego wieku. Powiedzieć, że są one o wiele mniej dokładne, aniżeli stosowane obecnie trójwymiarowe modele komputerowe – to nic nie powiedzieć. Honda RC30Dostępne szkice zdigitalizowano, a następnie powiększono do skali 1:1 i porównano… z częściami z modeli VFR750R udostępnionych przez posiadaczy tych jednośladów. Nadal jednak istniały wyraźne różnice w szczegółowych informacjach, bez których wyprodukowanie najwyższej jakości części nie byłoby możliwe. Honda zaangażowała więc do projektu osoby z oryginalnego zespołu tworzącego RC30! Ich wiedza, pasja i doświadczenie okazały się kluczowe, by od podstaw stworzyć nowe drewniane modele oraz formy.

Części do RC30 – gdzie i jak kupić?

Od maja 2021 roku, części do Hondy RC30 będą dostępne do zamówienia za pośrednictwem dealerów Hondy w całej Europie. Producent zaznacza jednak, że data rozpoczęcia sprzedaży będzie różna dla poszczególnych części. Wszelkie aktualne informacje będą dostępne na stronie www.honda.pl

KOMENTARZE