fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kultowe modele Hondy: Africa Twin i Africa Twin Adventure Sport otrzymały pakiet modernizacji na rok 2022. Poprawiono nie tylko elementy techniczne, w tym dwusprzęgłową przekładnię DCT oraz wyposażenie, ale też wprowadzono zupełnie nowy schemat malowania.

Minęły ponad trzy dekady, odkąd Honda XRV650 Africa Twin po raz pierwszy wjechała się na rynek europejski. Motocykl, który odziedziczył tę nazwę pojawił się w sprzedaży w 2016 roku jako CRF1000L Africa Twin i był zupełnie nową konstrukcją. Tchnięto w nią tego samego ducha, dzięki któremu pierwowzór cieszył się taką popularnością. 

Advertisement

Istotą pierwszej Hondy Africa Twin była znakomicie dobrana równowaga między mocą i masą. Ten atut przeniesiono również do nowego modelu. Dzięki swego rodzaju atletycznemu wyglądowi, funkcjonalnemu i dającemu ogromną przyjemność z jazdy silnikowi oraz sprawnemu, komfortowemu podwoziu – model CRF1000L Africa Twin okazał się prawdziwie nowoczesnym i wszechstronnym pojazdem. Zdobył ogromną popularność wśród poszukiwaczy przygód z całego świata, jak i wśród osób dojeżdżających motocyklem do pracy w mieście, czy wśród weekendowych turystów.Teraz podstawy sukcesu cieszącego się niesłabnącą popularnością produktu pozostają niezmienne: solidne możliwości terenowe, uzyskane dzięki atletycznemu, lekkiemu podwoziu, wąskiemu nadwoziu w rajdowym stylu, a do tego pełen charakteru silnik o pojemności 1084 cm3, dysponujący wysokim momentem obrotowym.

Nowe modele CRF1100L Africa Twin współdzielą ramę, silnik i pozycję kierowcy ze, ale mają też swoje odmienne zadania. W przypadku Adventure Sports można je określić jako zdolność pokonywania długich dystansów i codzienną funkcjonalność, zarówno w podróżach po asfalcie, jak i na bezdrożach. Model CRF1100L Africa Twin z kolei jest mocniej zorientowany na jazdę w terenie.

Zaprojektowany z myślą o długich trasach, model Africa Twin Adventure Sports ma powiększoną przednią owiewkę, która teraz w modelu na rok 2022 wyposażona jest w nową, krótszą o 110 mm szybę z pięciostopniową regulacją położenia. Nie tylko poprawia ona widoczność, ale też jednocześnie nie zmniejsza ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Podobnie, jak w Africa Twin (która teraz ma standardowo montowany aluminiowy bagażnik tylny), poziom siedziska wynosi 850-870 mm, a kierownica znajduje się na wysokości 1182 mm. Dzięki temu motocyklista ma zagwarantowaną odpowiednią widoczność i kontrolę, zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.Co najważniejsze, w roczniku modelowym 2022 obie wersje „Afryki” zostały wyposażone w udoskonaloną przekładnię dwusprzęgłową (DCT), która zapewnia jeszcze płynniejsze ruszanie, a także prowadzenie na pierwszym i drugim biegu oraz przy niewielkich prędkościach.

Unikalny system przekładni DCT zapewnia stałą, błyskawiczną, płynną zmianę biegów i bardzo szybko korzystanie z tej przekładni staje się dla kierowcy zupełnie naturalne i oczywiste. Wykorzystuje ona dwa sprzęgła, jedno do ruszania oraz załączania biegów 1, 3 i 5, drugie do biegów 2, 4 i 6, z wałkami głównymi każdego sprzęgła umieszczonymi jeden wewnątrz drugiego, co służy zwartości budowy przekładni. Oba sprzęgła są niezależnie sterowane przez własne obwody elektrohydrauliczne.

Warto pamiętać, że od momentu wprowadzenia systemu DCT w modelu VFR1200F w 2009 roku, Honda sprzedała w Europie ponad 200 tysięcy motocykli wyposażonych w przekładnie dwusprzęgłowe. To, co świadczy o jego szerokim zainteresowaniu i doskonałym przyjęciu przez rynek, to fakt, że w 2020 roku blisko połowa kupujących „Afrykę” w 2020 roku wybierała model z systemem DCT.

Advertisement

Oba modele otrzymały nowe, efektowne malowanie i elementy graficzne. Model CRF1100L Africa Twin Adventure Sports wyróżnia się nowym schematem malowania „Cracked Terrain”. Można ją nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych: Pearl Glare White albo Matte Ballistic Black Mettalic.

Z kolei model CRF1100L Africa Twin ma teraz nowe logo o nazwie „Big Logo” i zmienioną kolorystykę, która obejmuje niedostępne wcześniej czarne, aluminiowe osłony boczne i rzucającą się w oczy, czerwoną tylną ramę pomocniczą. Poza znanymi z Adventure Sports barwami Pearl Glare White albo Matte Ballistic Black, można zdecydować się na barwy Grand Prix Red.

Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.honda.pl oraz u dealerów Hondy.

KOMENTARZE